• Rozdział IXa - Praca szkoły w okresie zawieszenia zajęć

• Rozdział 9a

Praca szkoły w okresie zawieszenia zajęć

§ 81a. 1. W przypadku zawieszenia zajęć w szkole na okres powyżej dwóch dni Dyrektor Szkoły ma prawo do wprowadzenia innej organizacji pracy szkoły, w szczególności organizacji dla uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe oraz przepisami w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

1. Zasady organizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów, ustala Dyrektor Szkoły i zapoznaje z nimi nauczycieli, rodziców i uczniów (dziennik elektroniczny).
          2. W przypadku prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość szkoła posługuje się w tym w celu przekazywania uczniom materiałów do realizacji tych zajęć, platformą Google Classroom; używanie innej platformy wymaga wcześniejszej zgody Dyrektora Szkoły. W celu zapewnienia skutecznej komunikacji z uczniami dopuszcza się posługiwanie się innymi formami komunikacji elektronicznej, w tym dziennikiem elektronicznym i dostępnymi komunikatorami.
          3. Organizacja poszczególnych zajęć oraz zajęć edukacyjnych zaplanowanych na dany dzień, a także stosowane formy pracy uwzględniają możliwość kształcenia z użyciem monitorów ekranowych lub bez ich użycia; nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne ustala formę i zakres stosowania przemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia oraz  informuje o nich uczniów. Realizacja zadań przez ucznia nie może zagrażać jego bezpieczeństwu.
          4. Wychowawca przekazuje uczniom loginy i hasła do platformy Google Classroom; uczeń ma prawo do korzystania z dostępnych w ramach platformy Google Classroom ustawień systemowych (typu tło, efekty wizualne), które zapewnią mu poszanowanie sfery prywatności.
          5. Uczestnictwo ucznia w zajęciach edukacyjnych potwierdza w dzienniku elektronicznym nauczyciel prowadzący te zajęcia po uprzednim sprawdzeniu zalogowania się ucznia na platformie Google Classroom i ustnym potwierdzeniu przez ucznia jego obecności.
          6. Do zadań i obowiązków Dyrektora Szkoły związanych z zawieszeniem zajęć należy w szczególności:

1) zapewnienie odpowiednich warunków do jak najpełniejszej realizacji zadań szkoły z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i pracownikom;

2) rozpoznanie możliwości dostępu uczniów i nauczycieli do infrastruktury informatycznej, oprogramowania i Internetu, umożliwiających udział uczniów w kształceniu na odległość;

3) ustalenie – w porozumieniu z Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną – potrzeby modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły i razie potrzeby modyfikacja tego programu;

4) określenie we współpracy z nauczycielami:

a) sposobu monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów,

b) ustalenie zapewniających bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom warunków przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz sprawdzianu wiadomości i umiejętności;

c) przekazanie rodzicom, uczniom i nauczycielom informacji o organizacji zajęć w okresie zawieszenia pracy szkoły;

d) ustalenie sposobu dokumentowania przebiegu działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

1. W przypadku wprowadzenia kształcenia na odległość nauczyciel określa formy sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów, informuje uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach i przekazuje informacje w tej sprawie drogą elektroniczną uczniom i rodzicom (dziennik elektroniczny, konferencje online).
          2. Ocena klasyfikacyjna zachowania ucznia w przypadku kształcenia na odległość, poza kryteriami, o których mowa w § 61, uwzględnia w szczególności:

1) przestrzeganie zasad ustalonych przez szkołę w ramach kształcenia na odległość, w szczególności niezakłócanie zajęć oraz dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób, a także nieudostępnianie otrzymanych kodów i haseł;

2) godne, kulturalne zachowanie się, dbałość o kulturę słowa.

1. W przypadku zawieszenia zajęć pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest realizowana w formach dostosowanych do możliwości jej sprawowania w formie zdalnej lub na wniosek rodziców – jeżeli to możliwe – może być prowadzona w szkole.

W przypadku zawieszenia zajęć zebrania Rady Pedagogicznej szkoły mogą być organizowane w formie zdalnej.