W drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018 dzieci korzystające ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w projekcie "Zakodowana świetlica". Podczas zajęć wykorzystywano różne sposoby programowania m. in. :
- kodowanie na macie kolorowymi kubeczkami tzw. "kodowanie na dywanie",
- programowanie trasy ozobotów,
- różnego rodzaju dyktanda graficzne,
- wykorzystywanie szyfu Cezara do zakodowania informacji dla uczniów, wymiana i odszyfrowywanie wiadomości między szkołami (życzenia na kartkach wielkanocnych).
W ramach innowacji pedagogicznej "Zakodowana świetlica 2" w roku szkolnym 2018/2019 prowadzone były zajęcia z programowania offline (bez użycia kompuera) . Na zajęciach uczniowie klas I-III poznawali podstawy programowania przy pomocy robotów "ozobot", puzzli do ozobota, różnych dyktand graficznych, szyfrów, labiryntów, łamigłówek, "kodowania na dywanie"- z wykorzystaniem kolorowych kubków. Na zajęciach uczniowie kształtowali kompetencje społeczne, umiejętność pracy zespołowej, uczyli się myślenia algorytmicznego, intuicji, wyobraźni i wnioskowania poprzez gry i zabawy logiczne, kształtowali umiejętności wyszukiwania, gromadzenia, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.
Nasza szkoła otrzymała Krajową Odznakę Jakości za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning “Catch Scratch and code a message”. Oznacza to, że praca nauczycieli i uczniów została oceniona jako reprezentująca wysoki poziom.Odznaka Jakości przyznawana jest najciekawszym projektom, które prezentują wysoki poziom w kwestii innowacyjności i kreatywności, a także w interesujący sposób korzystają z technologii TIK i swoje działania opierają na współpracy i wspólnych efektach wszystkich zaangażowanych partnerów. Krajowa Odznaka Jakości (KOJ) jest pierwszym poziomem odznaczenia i przyznawana jest przez Krajowe Biuro Programu nauczycielom oraz uczniom.
Projekt spełnił wszystkie powyższe wymagania został poddany ocenie pod kątem następujących sześciu kryteriów merytorycznych:
-Innowacja pedagogiczna i kreatywność
Obecnie Dwójka realizuje kolejny projekt eTwinning "Usłysz legendę".
Trwają przygotowania do kilku projektów eTwinning, które będą realizowane w nowym roku szkolnym.
Pierwszy z nich to Usłysz legendę-projekt eTwinning będący jednocześnie innowacją pedagogiczną w naszej szkole.
"Usłysz legendę!" to projekt, w ramach którego uczniowie będą mieli szansę poznać legendy z różnych regionów Polski. Do tekstu literackiego tworzone będą scenariusze, a następnie nagrywane audiobooki i tworzone ilustracje. Całość zostanie opublikowana na you tube (zespoły podejmą próbę stworzenia tłumaczenia zamieszczonych filmów). W kolejnych etapach projektu zespoły uczniowskie będą się wymieniały wypracowanymi materiałami.
Celem projektu jest przybliżenie młodzieży legendarnej historii kraju. Ukazanie, że nowe media można z powodzeniem włączyć do nauczania tradycyjnych treści. Dodatkowym walorem jest rozbudzenie kreatywności oraz odpowiedzialności za powodzenie całego przedsięwzięcia.
Bardzo ważne wydaje się również uświadomienie młodym ludziom czym jest prawo autorskie i wskazanie, jak legalnie korzystać z zasobów internetu.
Adresatami będa uczniowie klasy VIIa oraz VIIb.
Opiekunki projektu: Małgorzata Wiszniewska i Anna Bowtruczuk
Trwają również przygotowania do Międzynarodowego Dnia Kropki, który w tym roku obchodzony będzie 15 września. Z tej okazji powstał projekt Dot Day, czyli Dzień Kropki 2017, w którym nasza szkoła weźmie udział.
Zapraszamy do wspólnego świętowania.
Pamiętajmy ,że kropka jest symbolem talentu i ważne jest to by umieć go odkryć.
Podstawą innowacji pedagogicznej " jest korelacja międzyprzedmiotowa. Uczniowie klasy piątej będą tworzyć projekty w intuicyjnym programie Scratch w języku polskim jak i angielskim. Tematyka zadań do wykonania będzie zgodna z wprowadzanym na bieżąco słownictwem na języku angielskim, a także z wprowadzanymi lekturami wg kanonu lektur klasy piątej. Dzięki językowi programowania uczniowie lepiej utrwalą treści czytanych książek i poznają biografie polskich i angielskich pisarzy.
By mieć dodatkową motywację i programować jeszcze więcej, chętne osoby z klasy Va tworzą dodatkowe projekty w Scratchu w ramach projektu eTwinning Catch Scratch and code a message. Tematyka projektów jest na każdy miesiąc inna. Prace uczniów publikowane są na stronie autorskiego projektu .Projekt trwa od 1 grudnia 2016 do końca czerwca 2017r.
W projekcie Catch Scratch and code a message bierze udział 15 szkół z Europy.
Anna Bowtruczuk i Małgorzata Wiszniewska
Na początku września uczniowie klasy VI b i III b gim rozpoczęli wymianę korespondencyjną ze szkołami ze Szwecji (opiekun Johanna Thiesies szkoła Nya PĂĽvelundsskolan,miasto Göteborg ) oraz z Węgier (opiekun Zsuzsanna Hamlin, szkoła Illyés Gyula Általános Iskola Mezőcsokonyai Tagiskolája,miasto Mezőcsokonya ).Na dobry początek wszyscy uczniowie wykonali plakaty z okazji Europejskiego Dnia Języków 26 września, na których zaprezentowano kraje i kilka słów w swoim ojczystym języku. Uczniowie klasy VI b korespondują po angielsku a uczniowie klasy III b gim po niemiecku.
Projekt nosi nazwę GOOD TO KNOW EACH OTHER i jest realizowany za pomocą eTwinningu -społeczności szkół w Europie,która oferuje platformę współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.) z jednego lub więcej krajów europejskich , które komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i, mówiąc krótko, czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie.
eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli.
Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.
Szczegóły:http://www.etwinning.pl
Do czerwca planowana jest realizacja kolejnych zadań.
Efekty naszych działań prezentowane są na gazetce szkolnej na parterze koło stołówki a także na platformie E-Twinning.
Katarzyna Adamczyk
Anna Bowtruczuk
Anetta Mackiewicz