Szkolny Wolontariat Dwójki kończy rok szkolny 2021/2022.
Życzymy udanych wakacji Wolontariusze i Wolontariuszki.
Dołączajcie do Wertepu i do innych tzw zewnętrznych (poza szkołą) akcji w lipcu i sierpniu. Honorujemy je w naszej szkole- potrzebujejmy ewentualnego dyplomu/zaświadczenia od organizatora wydarzenia.
Co udało sięna zrealizować w tym roku szkolnym-treść ogłoszenia na Librus.
Dziękujemy za wszystko- za Wasz czas, zaangażowanie i dobre serca.
PS.Pamiętajcie o tym, by zbierać nakrętki.
Opiekunki:
Małgorzata Wiszniewska
Anna Bowtruczuk
Marta Łukaszuk
WYNIKI SESJI WIOSENNEJ 2022 LEON – JĘZYK ANGIELSKI
Szkoła Podstawowa nr 2 w Hajnówce
NAZWISKO PROCENT MIEJSCE
ANTONI G. (kl. I b) 84% 7
ALEKSANDRA B. (kl. I c) 82% 8
JAKUB N. (kl. I a) 74% 11
ALICJA O. (kl. I a) 71% 12
OLIWIA K. (kl. I b) 68% 13
KONRAD P. (kl. I c) 66% 14
PATRYK Z. (kl. I b) 66% 14
KACPER J. (kl. I a) 63% 15
GRZEGORZ S. (kl. I b) 55% 18
ANTONI P. (kl. I b) 55% 18
MIKOŁAJ S. (kl. I b) 50% 20
WOJCIECH M. (kl. I a) 50% 20
NATALIA L. (kl. I b) 47% 21
FILIP P. (kl. I a) 34% 26
DAMIAN P. (kl. II a) 71% 15
BŁAŻEJ Z. (kl. II b) 58% 21
ZOFIA Z. (kl. II a) 54% 23
JAN J. (kl. II b) 52% 24
BARTOSZ P. (kl. II a) 46% 27
MIKOŁAJ D. (kl. II a) 42% 29
HANNA J. (kl. II a) 40% 30
NATAN K. (kl. II c) 40% 30
MARLENA M. (kl. II b) 38% 31
HUBERT B. (kl. III c) 71% 13
MAGDALENA M. (kl. III a) 62% 17
ŁUKASZ D. (kl. III a) 55% 20
KACPER K. (kl. III a) 48% 23
MAKSYMILIAN CZ. (kl. III c) 40% 26
RADOSŁAW G. (kl. III c) 38% 27
GABRIEL B. (kl. III a) 17% 36
Koordynator konkursu: Katarzyna Adamczyk
WAKACJE, WAKACJE ...
Moi drodzy, jestem nie tylko nauczycielką naszej szkoły, ale i absolwentką, więc wiem, że najprzyjemniejszy w całym roku szkolnym jest ten dzień, po którym zaczynają się wakacje. Mówiąc szczerze uroczystość zakończenia roku szkolnego niewiele sie zmieniła od ponad 50 lat. Tak samo uczniowie ustawiają się na placu szkolnym, gdy jest pogodny dzień. Tylko stół prezydialny nie stoi na tarasie, bo go wyburzono przy ostatnim remoncie. Wprowadzany jest sztandar szkolny, lecz innego patrona ma obecnie nasza szkoła niż za moich uczniowskich czasów. Ale tak jak dawniej nagradza się książkami wyróżniających się uczniów.
Pochwalę się wam, jaką nagrodę otrzymałam, gdy ukończyłam pierwszą klasę. Na okładce mnóstwo pieczątek, z których wynika, że w tamtych czasach szkołą zarządzał kierownik, a nie jak obecnie dyrektor. Moją nagrodę podpisała zastępca kierownika szkoły Pani Janina Kirchner, która jednocześnie uczyła historii w sali 43 - tak samo jak ja dzisiaj.
Nela Szczuka (c.d.n.)
Na zajęciach dodatkowych z matematyki uczniowie klas siódmych wykazali się dużą kreatywnością, budując modele szkieletowe brył oraz inne ciekawe warianty konstrukcyjne.
Małgorzata Szumarska
W dniach 8-10 czerwca klasa 7c wybrała się na Zieloną Szkołę do Centrum w Rozłogach. Ośrodek jest malowniczo położony w głębi lasu, do sklepu daleko, więc mogliśmy skorzystać z innych atrakcji,które tam się znajdują: boiska do piłki nożnej i siatkówki, basenu, gier sportowych. Wyżywienie było bardzo dobre, pogoda również nam dopisała, więc w pełni sił (niektórzy lekko niewyspani-zwłaszcza nauczyciele) wróciliśmy do Hajnówki z nadzieją na powtórzenie wyjazdu za rok.
Edyta Olejniczak Treszczotko, Małgorzata Szumarska
W dniach 14-15 czerwca klasa 5 b była na Zielonej Szkole w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Czas minął na spacerach z przewodnikiem po pięknej okolicy , integracji klasy i dobrym jedzeniu z korycińskim serami w roli głownej i innymi lokalnymi przysmakami takimi jak herbatki ziołowe produkcji firmy Dary Natury. Mieliśmy przyjemność skosztować wędlin i pieczywa wykonywanych na miejscu na śniadanie.
Anna Wawreszuk
Anna Bowtruczuk
W dniach 6-8 czerwca klasa VIIA odwiedziła Warszawę. W podróż wybraliśmy się inaczej niż zwykle, ponieważ pociągiem. Już o 5 rano byliśmy gotowi na dworcu PKP w Hajnówce, skąd wyruszyliśmy w 3 - godzinną podróż. Po zakwaterowaniu na miejscu wybraliśmy się spacerkiem do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieliśmy okazję wjechać na punkt widokowy i obejrzeć stolicę w wysoka. W tym samym budynku obejrzeliśmy również wystawę pająków i skorpionów, gdzie z zaciekawieniem wyglądaliśmy jadowitych pajęczaków. Następnie przenieśliśmy się w niezwykły świat pozorów, złudzeń i paradoksów zwiedzając Muzeum Świat Iluzji. Najwięcej wrażeń przyniósł kosmiczny, zakręcony tunel, w którym utrzymanie równowagi dla niektórych okazało się wyzwaniem. Lustra natomiast pokazały nam nowe oblicze nieskończoności. Ostatnim punktem był spacer po Starym Mieście, który mocno dał nam w kość, ponieważ zaczęliśmy odczuwać delikatne zmęczenie. Mimo tego słuchaliśmy z zainteresowaniem naszej pani przewodnik, która pięknie przedstawiła nam miejsca warte zapamiętania tj.: Plac Zamkowy, Rynek, Barbakan, Gnojna Góra, Katedra Św. Jana, Krakowskie Przedmieście, a tam: pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Kościół Św. Krzyża. Ostatnim punktem była Zmiana Warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pełni wrażeń tego dnia błogo zasnęliśmy w swoich łóżkach.
Szybka regeneracja pozwoliła nam na odkrywanie kolejnych uroków stolicy. Kolejnego dnia spacerem przez Most Świętokrzyski dotarliśmy na PGE Narodowy, gdzie wdrapaliśmy się na taras podziwiając przeogromny stadion. Mały odpoczynek na trybunach dodał nam sił, które spożytkowaliśmy podczas rywalizacji na torze gokartowym, co sprawiło nam ogromną radość. Na koniec odbyliśmy przyjemny rejs po Wiśle, po którym udaliśmy się do hotelu. Wieczór integracyjny spędziliśmy przy planszówkach, a ponieważ rozpierała nas energia, zrobiliśmy na zakończenie krótki spacer podziwiając Warszawę późnym wieczorem.
Ostatniego dnia pożegnaliśmy stolicę Polski. Każdy był zadowolony z wycieczki.
Julia Ostrowska VIIA
Nikola Igielska VIIA
Dzień 1.06. klasa VIIA spędziła na Judziance – odległej od naszej szkoły ok. 5 km dzielnicy Hajnówki. Na początku postanowiliśmy zapoznać się i jednocześnie zasmakować hajnowskich wyrobów w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Obserwowaliśmy produkcję wyrobów mleczarskich, którymi może szczycić się zakład zaopatrujący nie tylko polskie sklepy, ale także eksportujący sery, mleko i masło do wielu krajów. Perełkami zakładu okazały się sery: „Oko na Żubra” oraz ser holenderski długodojrzewający „Carski” produkowany metodą tradycyjną. Flagowymi produktami spółdzielni są też twaróg hajnowski i masło hajnowskie. Ciepły twarożek prosto z pieca smakował o niebo lepiej niż ten zapakowany. Przepyszne okazały się również „krówki hajnowskie”.
Po takiej degustacji wybraliśmy się na spacer ścieżką edukacyjno – przyrodniczą Judzianka. Mająca około 80m trasa pozwoliła nam zaobserwować rzadkie siedliska: boru bagiennego, brzeziny bagiennej, torfowiska przejściowego.
Mimo pochmurnej pogody piknik nam się udał, a lody były przepyszne.
Klasa VIIA
Drodzy Rodzice i Przyszli Uczniowie klas pierwszych w naszej szkole
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z wychowawczyniami klas pierwszych:
Dianą Nazaruk
Jolantą Parfieniuk
Magdaleną Prokopiuk
Anetą Sołowianiuk
Zapraszamy Was razem z Dziećmi w dniu 20 czerwca o godzinie 16:00.
Spotkanie rozpocznie się na stołówce szkolnej, a następnie będzie kontynuowane na małej szkole.
Pozdrawiamy
Dyrekcja i Wychowawczynie SP nr 2 w Hajnówce
Nasi Drodzy Uczniowie,
Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam
Uśmiechu każdego dnia
Spełnienia marzeń
Zdrowia aby sił starczyło na wszystko
I ponieważ zaraz koniec roku – wymarzonego Świadectwa
Dyrekcja i Pracownicy SP nr 2 w Hajnówce
Międzynarodowa współpraca edukacyjna otwiera nowe możliwości
Okres pandemii przyniósł nowe wyzwania, także edukacyjne. Nie obyło się bez problemów i wielu niewiadomych. Próby, eksperymenty i odkładanie w czasie przedsięwzięć stało się codziennością. Jednak w dobie postępu cyfryzacji otworzyliśmy się na nowe rozwiązania, nauczyliśmy się korzystać z nadarzającej się okazji. I tak też było w naszym przypadku. Zaplanowana mobilność kadry stała pod znakiem zapytania, była przekładana, sytuacja się komplikowała, ale tym większa była satysfakcja, gdy wyjazd doszedł do skutku.
Dwudziestu czterech pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce uczestniczyło w dniach 02.05-06.05.2022r. w mobilności zagranicznej typu job-shadowing w ramach projektu Erasmus + pt. „Hajnówka- mobilność i rozwój” , 2021-1-PL01-KA122-SCH-000014589, na Sycylii.
Podczas wyjazdu kadra doskonaliła się zawodowo w ramach obserwacji uczestniczącej, tj. tzw. Job shadowing, czyli poznawania pracy swojego zagranicznego kolegi – sycylijskiego odpowiednika nauczyciela danego przedmiotu z Polski. Dało to możliwość uczestnictwa w codziennych zajęciach i obowiązkach. Tego typu mobilność ma na celu podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia oraz podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej i zarządzającej w placówkach edukacji szkolnej.
Dyrektor naszej szkoły, pan Adam Jerzy Chudek, po zrealizowaniu z ogromnym sukcesem poprzedniego projektu mobilności kadry na Malcie , zdecydował się wnioskować o kolejną możliwość udziału w Programie. Ponownie koordynatorem przedsięwzięcia została p. Anna Maria Bowtruczuk, dzięki której na bieżąco otrzymywaliśmy informacje o etapach przygotowywania do wyjazdu. Po otrzymaniu pozytywnej oceny projektu zaczęły się działania projektowe, w tym mi.n.: opracowanie niezbędnej dokumentacji, dobór uczestników/uczestniczek, szkolenie językowe, pedagogiczne i kulturowe, podpisywanie umów i porozumień, zmagania z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, wreszcie finalne ustalenia w zakresie docelowych placówek dla kadry:
1.
WISZNIEWSKA MAŁGORZATA
PANASIUK JOANNA
MARTA ONISZCZUK
WOŹNIAK-NOWICKA DOROTA
Nazwa organizacji:Istituto Comprensivo L. Capuana
Adres:Via degli studi, n. 2 - 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor:Carmen Pino
2.
GRYGORUK ANNA
WASZKIEWICZ LUCYNA
PERDION-SMYKLA AGNIESZKA
ZABROCKA LUDMIŁA
Nazwa organizacji:Istituto Comprensivo L. Capuana
Adres:Via degli studi, n. 2 - 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor: Maria Maiorana
3.
SKALSKA URSZULA
WASILEWSKA AGNIESZKA
KARDASZ MARZENA
PARFIENIUK JOLANTA
Nazwa organizacji:Istituto Istruzione Superiore Enzo Ferrari
Adres:Vico Picardi, 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor:Giuseppa Ciolona
4.
PROKOPIUK MAGDALENA
CZEMERYCH PAULINA
KIERDELEWICZ JOANNA
WAWRESZUK ANNA
Nazwa organizacji:Istituto Istruzione Superiore Enzo Ferrari
Adres:Vico Picardi, 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor:Cettina Ginebri
5.
WASILUK ILONA
STOKOWIEC SYLWIA
KUŁAJ ELŻBIETA
SAJEWICZ ALINA
Nazwa organizacji:ISTITUTO TECNICO ECONOMICO E TECNOLOGICO
Adres: Via Pitagora, 42 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor:Gisella Scardino
6.
EWA JABŁOŃSKA
ŁUKASZEWICZ HENRYK
ŚMIGIELSKA EWA
SOŁOWIANIUK ANETA
Nazwa organizacji:ISTITUTO TECNICO ECONOMICO E TECNOLOGICO
Adres: Via Pitagora, 42 98051 Barcellona Pozzo di Gotto - Messina - Sycylia - Włochy
Dyrektor: Antonietta Amoroso
Sycylia to miejsce ludzi otwartych na innych. Relacje międzyludzkie są dla Włochów najważniejsze. Wszędzie witano nas z uśmiechem. Po wielu rozmowach dowiedzieliśmy się wiele na temat codziennych radości i trosk, sukcesów i porażek włoskich pedagogów. Wymienialiśmy się doświadczeniami, metodami i technikami nauczania, między innymi z okresu pandemii. Mogliśmy obserwować praktyczne zastosowanie dostępnych pomocy naukowo-dydaktycznych i nowych rozwiązań multimedialnych. Dane nam było porównać codzienność pracy nauczyciela z Sycylii z własnymi realiami pracy. Jako uczestnicy Programu Erasmus + uzyskaliśmy bezcenne doświadczenie zawodowe w międzynarodowym środowisku. Poznaliśmy kulturę, odmienne zwyczaje oraz włoski system edukacji. Udział w tego typu mobilnościach jest wyzwaniem, daje możliwość rozwoju pozwalając jednocześnie na poszerzenie swoich horyzontów. Jako szkoła stawiająca na mobilność i rozwój jesteśmy gotowi na więcej.
Anna Maria Bowtruczuk
Małgorzata Wiszniewska
Rząd Polski przeznaczył pieniądze dla miast, gmin na terenie powiatu hajnowskiego. Pieniądze przeznaczone są min. na przebudowe ulicy Górna oraz dróg powiatowych na terenie gmin. Na budowę boisk sportowych przy SP2, SP3, SP4 w Hajnówce oraz rozbudowe SP3 w Hajnówce
https://samorzad.pap.pl/kategoria/finanse/wyniki-drugiego-naboru-do-rzadowego-funduszu-polski-lad-program-inwestycji?fbclid=IwAR0ix4CzvfSanKBFHWt4B7JxLGjF58riPgSRJh1DzktIXbDue37--jzzZus
Uczniowie w świetlicy wykonali z papieru kolorowe wiatraczki, które sprawiły wiele radości.
Paulina Czemerych
Opublikowała: E.J.
Dotarły do nas wyniki konkursu English Ace. W konkursie uczestniczyło 5 583 uczniów z 232 szkól z całego kraju.W Dwójce pisało 25 osób z klas 4-8. Najwyższy wynik uzyskał Michał Zajkowski, uczeń klasy 6a uzyskując 88% wynik ,który dał 2. miejsce w województwie podlaskim i 9.miejsce w kraju. Także Jakub Aleksiejuk z klasy 4 b napisał bardzo dobrze. Zajął 9.miejsce w naszym województwie i 81. w kraju (89,13%). Dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach ósmych otrzymuje Diana Balcerek, uczennica klasy 8a. Również Anna Moroz z 7d,Bartłomiej Świerżewski z 4b,Oliwier Okuniewski z 4b, Agata Dzierżanowska z 4c uzyskują Dyplom Uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w swojej kategorii wiekowej. Dobry wynik i Dyplom Uznania za konkurs otrzymuje Bartosz Zubrycki z 4c ,Hanna Fiedoruk z 5a,Patryk Wasiluk z 4c, Igor Zarzecki z 7d oraz Eryk Matuszewski z 5c. Serdeczne gratulacje.
Anna Bowtruczuk
Katarzyna Adamczyk
Katarzyna Kacprzak
Dnia 20.05.2022 odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w konkursie fotograficznym pt."Oznaki wiosny". Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję.
Paulina Czemerych
opublikowała E.J.
TAJEMNICZY OBIEKT
Na trawniku przy szkolnym placu zabaw wystaje
z ziemi bryła betonu. Próbuje się ją jakoś wkomponować w otoczenie. Pomalowana na zielono, obłożona kamieniami i obsadzona roslinami udaje skalnik. Ale skąd się wziął ten kawał betonu?
Otóż pod koniec 70-tych lat XX wieku ministerstwo oświaty zalecało szkołom tworzenie "zielonych klas", gdzie lekcje odbywałyby się na świeżym powietrzu. Taka klasa powstała i przy naszej "dwójce". Wydzielono miejsce, na którym zamontowano ławki do siedzenia, obsiano je trawą i wykonano ... pomoce naukowe. Był to między innymi wyasfaltowany placyk o wymiarach
10m X 10m, czyli o powierzchni 100 m kwadratowych - inaczej 1 ara.
Drugą pomocą był model 1 metra sześciennego - odlana z betonu bryła o bokach 1m i to jest właśnie nasz tajemniczy obiekt. W jednym narożu jest puste miejsce odpowiadające 1 dm sześciennemu, czyli 1 litrowi, aby uczniowie mogli sobie wyobrazić, ile litrów mieści się w metrze sześciennym.
Minęło ponad 40 lat, nikt już nie pamięta "zielonej klasy", ale usunąć betonowego modelu metra sześciennego nikomu do tej pory się nie udało.
Nela Szczuka (c.d.n.)
W świetlicy szkolnej odbył się konkurs fotograficzy pt."Oznaki wiosny" dla uczniów kl.1-3. Uczniowie zaprezentowali bardzo ładne i ciekawe zdjęcia, które znalazły się na gazetce.
Paulina Czemerych
opublikowała: E. J.
12 maja jest to Dzień Pielęgniarek. Z tej okazji świetliczaki z kl.1a2a zaprosiły naszą szkolną pielęgniarkę Panią Ninę, która opowiedziała o specyfice tego zawodu. Z okazji tego dnia składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za profesjonalną pracę, wytrwałość i empatię jaką obdarza wszystkich uczniów.
Paulina Czemerych