• DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY W DROHICZYNIE

          • Dnia 14 września 2023 r. reprezentacja uczniów z klas 6b, 6c, 7a, 7c, 8a wraz z katechetami: Ks. Rafałem Oleksiukiem i Panią Moniką Pietraszko uczestniczyła w Diecezjalnym Dniu Młodzieży w Drohiczynie. W programie spotkania była konferencja jednego z najlepszych freestyle'owców w Polsce i znanego TikTokera Edzio Rap, koncert zespołu Małe TGD i eucharystia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zjedli ciepły posiłek. Zadowoleni i uśmiechnięci uczniowie wrócili do swoich domów bogaci o nowe przeżycia, a Ci co chcieli zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Edzio Rap.

            Z poważaniem

            Monika Pietraszko

            Nauczyciel lekcji religii katolickiej

          • GRUSZKI NA WIERZBIE...

          • 12 września, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Gruszkach mieszczącym się na terenie Nadleśnictwa Browsk miało miejsce wydarzenie edukacyjne pod tytułem „Gruszki na wierzbie, czyli Naukowy Festyn Przyrodniczy".

            Naszą szkołę reprezentowały klasa 5a, 7a i 7c wraz z wychowawczyniami.

            Podczas festynu zdobywaliśmy wiedzę przyrodniczą zwiedzając stoiska edukacyjne wystawione przez Białowieski Park Narodowy, Instytut Badawczy Leśnictwa, Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, Politechnikę Białostocką, Nadleśnictwo Bielsk w Bielsku Podlaskim oraz wszystkie trzy Nadleśnictwa LKP „Puszcza Białowieska” (Białowieża, Browsk i Hajnówka).

            Przy każdym stoisku czekało na nas szereg pytań na które musieliśmy odpowiedzieć, aby zdobyć specjalną pieczątkę. Po około godzinie spędzonej w namiotach edukacyjnych, ruszyliśmy  na rajd pieszy przez Puszczę Białowieską do Świnoroj. Trasa miała ok. 6,5 km długości. Prowadził nas przewodnik – leśnik. Na trasie rajdu zostało rozstawionych sześć punktów, na których wykonywaliśmy wspólnie dwa krótkie zadania – intelektualne i sprawnościowe za które zdobywaliśmy punkty.

            Na linii mety każdy z nas otrzymał drobny upominek - nerkę z drobnymi gadżetami w środku, a na zakończenie zjedliśmy kiełbaskę i pyszne tortille. Atrakcje zapewniły nam  również służby mundurowe – OSP, PSP, WOT, SG oraz Policja. Mogliśmy skorzystać z toru przeszkód, zapoznać się ze sprzętem Straży Granicznej, czy wejść do wozu bojowego. To był bardzo udany dzień!

            W festynie wzięło udział około 400 osób z 5 szkół.

            Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

            W kategorii klas 5 zwyciężyła klasa 5a z SP nr 4 w Hajnówce, na drugim miejscu znalazła się klasa 5a z SP nr 2 w Hajnówce, a trzecie miejsce zajęła klasa 5 z SP w Narewce.

            W kategorii klas 7 zwyciężyła klasa 7b z SP nr 1 w Hajnówce, na drugim miejscu znalazła się klasa 7a+7b z SP w Narewce, a trzecie miejsce zajęły ex aequo klasa 7 z SP w Dubinach oraz klasa 7a+7c z SP nr 2 w Hajnówce.

            Marta Łukaszuk, Katarzyna Adamczyk, Ilona Wasiluk.

          • KASZTANOWE LUDZIKI

          • Uczniowie klasy 1b wykorzystali dary jesieni - kasztany i żołędzie, z których wykonali ludziki. Kasztanowe ludziki zostały wykorzystane do wystawki przyrodniczej w klasie.

            Paulina Czemerych 

          • Artystyczne wspomnienia z wakacji …

          • Lato powoli żegna nas ostatnimi promieniami złotego słońca, a w powietrzu unosi się już zapach nadchodzącej jesieni. Mimo pożegnania z wakacjami, lato wciąż może być żywe, bo najpiękniejsze wakacyjne chwile zachowujemy we wspomnieniach.

            Jedną z takich wakacyjnych ,, wspomnieniowych” pamiątek jest wycieczka do Kalisza i udział w kilkudniowych warsztatach graficznych na Wydziale Artystyczno – Pedagogicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu, która na długo pozostanie w sercu Elizy Giermaniuk, uczennicy klasy 3b.

            Eliza, pod artystycznym przewodnictwem Pana Daniela Gromackiego, w minionym roku szkolnym, zdobyła tytuł lauretki 28. Konkursu ,,Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. Znalezienie się na liście nagrodzonych było już nie lada gratką, a co dopiero fantastyczna nagroda – bezpłatny pobyt w Kaliszu i udział w warsztatach plastycznych. Eliza, najmłodsza uczestniczka zajęć, spróbowała swoich sił w nieznanej dla niej dotąd technice linorytu. Wykonanie grafiki tą techniką to żmudny proces, wymagający precyzji, skupienia i cierpliwości, ale efekt końcowy wynagradza wysiłek. Uczestnicy warsztatów pracowali pod okiem profesjonalistów. Niezwykle życzliwa atmosfera oraz serdeczna opieka organizatorki konkursu, a zarazem prezesa Stowarzyszenia Schola Cantorum – pani profesor dr hab. Beaty Koteckiej dodawały skrzydeł. Punktem kulminacyjnym był wernisaż prac konkursowych w Galerii im. prof. A. Niekrasza. Oprócz pracy Elizy, na wystawie znalazła się również praca Natalii Lach. To duże wyróżnienie . Podniosły nastrój oraz obecność niezwykłych ludzi: plastyków, muzyków, wykładowców i studentów wywarły ogromny wpływ na przeżycia uczestników i z pewnością stały się inspiracją dla przyszłej twórczości debiutujących młodych plastyków.

            Dziękujemy Panu Danielowi Gromackiemu za wprowadzanie dzieci w niezwykły świat sztuki. Każdemu, kto pragnie rozwijać swoje pasje życzymy tak niezwykłych nagród.

             

            Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami inspirującego nowego roku szkolnego – Eliza i jej mama.

             

          • KARTKI Z HISTORII NASZEJ SZKOŁY (6)

          • O ZAPOMNIANEJ BRAMIE

            Czy pamiętacie z lekcji historii definicję źródła historycznego? Definicja określa, że źrodła historyczne to wszelkie zachowane ślady działalności człowieka. Takie "ślady" pozwalają odtworzyć przeszłość wydarzeń, miast, ludzi. A maleńki fragment historii naszej szkoły może przypomnieć "zapomniana" brama, którą zapewne codziennie mijacie.
            Dzisiaj ta brama jest częścią ogrodzenia, ponieważ nikt jej nie zdemontował, gdy przestała być potrzebna. Jednak przez wiele lat była główną bramą wjazdową. "Mała" sala gimnastyczna i budynek z salami dla klas I-III został dobudowany, kiedy zaczęło powstawać Osiedle Lipowa i trzeba było przyjmować coraz więcej uczniów. A do tego czasu naszą szkołę tworzył duży 3-piętrowy budynek z wjazdem po prawej stronie od głównego wejścia. Pewnie ciekawostką dla Was będzie to, że w szkole były dwa mieszkania. Dzisiaj jedno z nich jest świetlicą na parterze, a drugie zostało przebudowane na pomieszczenia kuchni szkolnej. I wyobraźcie sobie - początkowo w kuchni był piec kaflowy, na którym gotowano obiady!
            Tak oto jedna zapomniana brama uchyliła cząstkę historii szkoły.

            Nela Szczuka (KONIEC)

            Do innych ciekawostek o naszej szkole prowadzi link

          • "KOLOROWA BIBLIOTEKA" - SUKCESY KÓŁKA PLASTYCZNEGO

          • W roku szkolnym 2022/2023 na kółko plastyczne odbywające się w bibliotece uczęszczało czworo uczniów z klasy IIB. W czasie zajęć powstały piękne prace pełne kolorów, baśniowych kształtów i zaskakujących kontrastów. Wysiłek i trud włożony w prace wynagrodziły liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach na szczeblu międzyszkolnym, ogólnopolskimi oraz międzynarodowym.

            Kółko plastyczne prowadził Daniel Gromacki

             

            Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną"
            Nagroda Eliza Giermaniuk
            Klasyfikacja do wystawy Natalia Lach

            SŁOWA TISCHNERA” Ogólnopolski konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych
            I Miejsce Natalia Lach

            XVII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Magiczne Okienko: Kosmos”
            Kwalifikacje do wystawy Eliza Giermaniuk, Michał Antoniuk

            Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Świat widziany przez niebieskie okulary – wszystkie odcienie błękitu”
            III MIEJSCE Natalia Lach

            XIX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Moje Spotkanie z Folklorem
            Nagroda Michał Antoniuk
            Klasyfikacja do wystawy Eliza Giermaniuk

            Ogólnopolski Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny Dla Dzieci pt. „Moje oczy widzą coś pięknego”
            Wyróżnienie Eliza Giermaniuk

            VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Rzeka dziedzictwo natury, kultury i tradycji”
            Wyróżnienie Michał Antoniuk

            Międzynarodowy Festiwal Sztuk Pięknych "Color Art"
            Udział w wystawie głównej Michał Antoniuk

            XXXI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Witaj, gwiazdko złota”
            Nagroda Eliza Giermaniuk

            XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży pt. „PODWÓRKO – Kolorowe podwórko”
            Nagroda Eliza Giermaniuk
            Klasyfikacja do wystawy Michał Antoniuk

            X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Piękna nasza Polska cała”
            Nagroda Magda Zakrzewska
            Wyróżnienie Eliza Giermaniuk

            Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Patroni naszych szkół”
            1 miejsce Magda Zakrzewska
            3 miejsce Eliza Giermaniuk

            Daniel Gromacki

             

          • Rajd rowerowy  8c do Skryplewa

          • Ostatnim rzutem na taśmę wybraliśmy się dzisiaj-19 czerwca- rowerami do Skryplewa na paintball, odreagować miesiące wytężonej pracy. Pogoda nam dopisała, więc po szkoleniu i założeniu odzieży ochronnej mogliśmy wykazać się swoją sprawnością i dobrym okiem w namierzaniu przeciwnika. Po skończonej grze zawodnicy oglądali swoje znaki po kulkach, niektóre dosyć mocne :)). Posililiśmy się przy ognisku, niektórzy pograli w siatkowkę, obejrzeliśmy przepiękny, zadbany teren, rybki w oczkach wodnych, no i pora była zbierać się z powrotem. Co prawda wychowaczyni znacznie hamowała zapędy rowerowe niektórych uczestników na lidera Tour de SP2, ale i tak dosyć szybko (według niej) dotarliśmy do Hajnówki.

            Uczniowie 8c, Edyta Olejniczak-Treszczotko i Małgorzata Szumarska

          • Wyjście klas 8b i 8c-ognisko w Nadleśnictwie Hajnówka

          • We środę -14 czerwca klasy 8b i 8c wybrały się do Nadleśnictwa Hajnówka odpocząć troszkę od nauki. Mieliśmy okazję podziwiać zabytkowe wagoniki kolejki leśnej oraz rzeżby wykonane w drewnie. Czekało na nas również ognisko przygotowane przez Nadleśnictwo. Wzmocnieni kiełbaskami i innym prowiantem sprawdziliśmy swoje umiejętności na drabinkach i innych sprzętach sportowych oraz grze w piłkę. Czas szybko nam upłynął. Nieco zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy na miejsce zbiórki.

            Alina Jakimiuk, Sylwia Stokowiec, Małgorzata Szumarska

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „MOJE SPOTKANIE Z FOLKLOREM”

          • Michał Antoniuk, uczeń klasy IIB zdobył Nagrodę w XIX OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „MOJE SPOTKANIE Z FOLKLOREM” organizowanym przez Zespół Edukacyjno – Artystyczny PRZYGODA w Rybniku.

            Rysunek Elizy Giermaniuk został zakwalifikowany do wystawy pokonkursowej.

            Na konkurs wpłynęło 1298 prac plastycznych z 161 ośrodków oświatowych i kulturalnych kraju oraz prac indywidualnych. Komisję pozytywnie zaskoczył poziom artystyczny oraz ilość nadesłanych prac, wykonanych w bardzo różnych technikach artystycznych.

            Jury oceniało w/g kryteriów:
            - spełnienie wymogów formalnych,
            - zgodność pracy z tematem konkursu,
            - wartość merytoryczną prac plastycznych,
            - walory estetyczne,- oryginalność/ innowacyjność,
            - ciekawe, zaskakujące spojrzenie na temat,
            - poziom umiejętności warsztatowych, samodzielność wykonania,
            - wartość artystyczną.

            Prace powstały pod opieką artystyczną Daniela Gromackiego

            Nagrodę w obecności klasy IIB wręczył p. dyrektor Adam Chudek.

            Sukcesu gratulujemy

            Daniel Gromacki

          • VI Ogólnopolski Konkurs plastyczny „RZEKA – DZIEDZICTWO NATURY, KULTURY I TRADYCJI.”

          • Tematem konkursu były polskie rzeki – naturalne i historyczno-kulturowe ich dziedzictwo.Uczestnicy mieli za zadanie przedstawienie piękna i majestatu rzek w różnych porach roku. Ukazanie jej form i zjawisk, różnych historii i tradycji przynależnych do danych regionów

            Na konkurs wpłynęło 1216 prac plastycznych ze szkół, świetlic, domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej oraz zgłoszeń indywidualnych z całej Polski, a nawet z Islandii. Do wystawy zakwalifikowano 297 najlepszych dzieł. Wybór w tym roku, z powodu wysokiego poziomu prac był bardzo trudny. 

            Praca Michała Antoniuka, ucznia klasy IIB, została wyróżniona. 

            Rysunek powstał pod artystyczną opieką Daniela Gromackiego 

            Nagrodę w obecności klasy IIB wręczył p. dyrektor Adam Chudek. 

            Sukcesu gratulujemy

             

            Daniel Gromacki

          • WRECZENIE DYPLOMÓW I NAGRÓD

          • W dniu 14.06.2023 odbyło się wręczenie dyplomów i nagród w konkursie plastycznym pt."Wiosenne kwiaty". Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

            Paulina Czemerych Marzena Kardasz 

          • "Train Your Brain"

          • WE ARE THE CHAMPIONS!!!

             

            Majową tradycją jest coroczny Hajnowski Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 7-8 Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka "Train Your Brain".

            I znowu SP 2 górą !!!

            Nasi cudowni, uzdolnieni językowo uczniowie, Michał Zajkowski z klasy 7A i Igor Zarzecki z klasy 8D wrócili z tarczą!!! Michał Zajkowski kolejny rok nie dał szans uczniom innych szkół i zajął ponownie I miejsce. Był ligą sam dla siebie i zdystansował pozostałych uczestników Konkursu pozostawiając ich daleko w tyle. Igor Zarzecki ponownie zajął świetne IV miejsce (chociaż bardzo nielubiane przez sportowców). Dziękujemy naszym chłopakom, że godnie reprezentują naszą szkołę. Przyzwyczaili nas do sukcesów, które odnoszą co roku. Mamy nadzieję na ponowny sukces Michała w przyszłym roku, a Igorowi życzymy powodzenia w szkole średniej.

             

            Zapraszamy do galerii zdjęć na stonie SP1

            Aktualności | Szkoła Podstawowa Nr 1 w Hajnówce (edupage.org)

             

            Notatkę sporządziły AHŁ i ISŁ

          • POLISH YOUR ENGLISH WITH SP 2

          •  

            WELCOME TO BRITAIN, AN ISLAND IN THE SEA

            THE BEAUTIFUL COUNTRY WITH MUCH HISTORY

            9.edycja Hajnowskiego Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla Klas IV-VI pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka POLISH YOUR ENGLISH przeszła do historii i zapisała się na kartach naszej Szkoły.Po eliminacjach, przeprowadzonych w czterech hajnowskich szkołach podstawowych, wyłoniono 8 finalistów, którzy stanęli w szranki i walczyli o miano najlepszych z najlepszych. W związku ze śmiercią Pary Królewskiej - Księcia Filipa i Królowej Elżbiety II - oraz koronacją Karola III Windsora tematem tegorocznego Konkursu była Wielka Brytania i Royalsi. Uczniowie rozwiązywali quizy, czytali teksty ze zrozumieniem, wyszukiwali informacji w filmie BBC relacjonującym koronację Karola III. Najbardziej stresującym momentem było sprawdzenie umiejętności mówienia przed komisją na wylosowany randomowo temat.

            Najlepsi z najlepszych zajęli następujące miejsca:

            I – Gregor Moroz SP 4

            II – Hanna Fiedoruk SP 2

            III – Mateusz Klimiuk SP 1, Jakub Aleksiejuk SP 2

            IV – Damian Tichoniuk SP1

            V - Agata Dzierżanowska SP 2

            VI –   Aleksander Janowicz SP1

            VII - Lidia Kuczko SP 2

            Uczestnicy Konkursu zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami ufundowanymi przez Burmistrza Miasta Hajnówka, Radę Rodziców przy SP2. Dziękujemy za wsparcie naszego Konkursu i za gifty ofiarowane przez Panią Halinę Ginszt, właścicielkę księgarni Puszczyk.

            Pan Dyrektor Adam Jerzy Chudek uroczyście wręczył nagrody.

            W jury zasiadały Panie Nauczycielki języka angielskiego z SP1, SP2 i SP4 - Emilia Kruczkowska, Agnieszka Ryszczuk i Anna Hempel-Łapińska.Konkursowe zadania przygotowywały nauczycielki języka angielskiego SP2 - Katarzyna Adamczyk, Katarzyna Kacprzak, Agnieszka Perdion-Smykla, Iwona Sadowska- Łomaszkiewicz oraz Anna Hempel-Łapińska. Główną jednak atrakcją tegorocznej edycji była część wprowadzająca - konferansjerka w języku angielskim opracowana w całości przez Michała Zajkowskiego ucznia klasy VII a. Michał wykazał się jak zwykle perfekcją językową, klasą A, i elegancją. Niczym na gali oscarowej (co przed nim;)), przywitał wszystkich zebranych, przekazał założenia konkursu, wspomniał o wydarzeniach smutnych i radosnych z Wielkiej Brytanii. W trakcie pracy jury, Michał zapoznawał audytorium z ciekawymi, niebanalnymi faktami dotyczącymi obecnego monarchy Karola III Windsora. Dziękujemy Michałowi za jęzkowy i merytoryczny masterpiece!!Filip Falkowski, uczeń klasy VIII d tłumaczył wystąpienie Michała na język polski (tłumaczenie autorstwa Michała Zajkowskiego).

            Perełką okazał się występ uczniów klasy I c - Oli i Poli Samusiewicz, Tadka Zagórnika i Zuzi Wenskiej. Z lekką tremą, ale godnie i z klasą, w strojach rycerskich i dam dworu, recytowali wierszyki o Londynie i Wielkiej Brytanii.Dziękujemy pierwszoklasistom i ich Mamom za współpracę i pomoc charakteryzatorską :)

            Dziękujemy za pomoc podczas przebiegu konkursu Igorowi Zarzeckiemu z klasy VIII d, który wykonywał zdjęcia pamiątkowe (do obejrzenia w galerii - zapraszamy) oraz Romanowi Kubasowi z klasy VIII d, który zaangażował się w pomoc organizatorską i techniczną.

            Spotykamy się za rok w 10. jubileuszowej edycji Konkursu SP2 Polish your English! See you!

            Tekst i publikacja: Anna Hempel-Łapińska, Iwona Sadowska-Łomaszkiewicz

          • Piękna nasza Polska cała, a nasi uczniowie to widzą i potrafią namalować.

          • "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.”
            Jan Paweł II

            Organizatorem X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci „Piękna nasza Polska cała” był Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim oraz „Małe Marzenia” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Biskupa Drohiczyńskiego Piotra Henryka Sawczuka, Starosty Powiatu Bielskiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsk.

            Na konkurs wpłynęło 541 prac z 86 placówek z całego kraju.Wśród nagrodzonych prac znalazł się rysunek Magdy Zakrzewskiej, a praca Elizy Germaniuk została wyróżniona.

            Uczennice wybrały się do Bielska Podlaskiego, aby osobiście odebrać dyplomy i nagrody. Miały okazję obejrzeć prace innych uczestników, zjeść słodki poczęstunek oraz zwiedzić zabytkowy Miejski Ratusz.

            Prace powstały pod artystyczną opieką Daniela Gromackiego

            Daniel Gromacki

          • ZIELONA SZKOŁA W TRÓJMIEŚCIE

          • WYCIECZKA KLASY 6A DO TRÓJMIASTA. ZIELONA SZKOŁA NAD BAŁTYKIEM.

             

            W ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki POZNAJ POLSKĘ 2023 uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce uczestniczyli w czterodniowej wycieczce do Trójmiasta. Celem przedsięwzięcia było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznania Polski, jej zabytków kultury i historii. Wycieczka w 80% została sfinansowana przez MEiN, a w 20% przez rodziców.

             

            Wycieczka odbyła się w dniach 30.05- 02.06. 2023 r.

             

            Nasza podróż rozpoczęła się punktualnie o godzinie 7.11., gdy wyruszyliśmy pociągiem do Gdyni. Po przyjeździe, zakwaterowaniu i obiedzie spotkaliśmy się z panią przewodnik. Ruszyliśmy na spacer po Gdyni, podczas którego p. Ania  opowiadała nam o historycznym układzie urbanistycznym śródmieścia gdyńskiego. Następnie obejrzeliśmy znajdującą się w Infobox makietę Gdyni przedstawiającą miasto w mikroskali, na której jest około dwa tysiące obiektów! Gdynia jest wyjątkowym przykładem miasta budowanego wraz z portem od podstaw, stąd nazywana bywa morską stolicą kraju. Miasto uznawane w dwudziestoleciu międzywojennym za polską „bramę na świat”, uchodzi ponadto za symbol II Rzeczypospolitej, szczególnie ważny w kontekście rozwoju i modernizacji kraju oraz budowy polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości. W Gdyni zwiedziliśmy również ORP Błyskawicę,  statek muzeum - Dar Pomorza oraz Akwarium Gdyńskie. Zwieńczeniem dnia był odpoczynek na plaży, a następnie spacerek po gdyńskich uliczkach.

            Kolejny dzień - Gdańsk.  Tematem przewodnim był Gdańsk miasto w zasięgu obwarowań w XVII wieku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii Bramy Wyżynnej. Później przeszliśmy na ulicę Długi Targ, gdzie pani przewodnik opowiadała nam o historii Gdańska oraz jego średniowiecznych mieszkańcach. Niezwykle zachwyciło nas Stare Miasto w którym jest najwięcej zabytkowych obiektów. Otaczają je częściowo zachowane średniowieczne mury z basztami i bramami wodnymi. Ulica Długa przechodząca w Długi Targ to część reprezentacyjnej Drogi Królewskiej, nad którą dominuje gotycko-renesansowa budowla - Ratusz Głównego Miasta. W sąsiedztwie położony jest Dwór Artusa oraz fontanna z posągiem Neptuna. Spacer po Starym Mieście zachwycił wszystkich, bo większość z dzieci była tu pierwszy raz. Po drodze na południową część historycznego Gdańska, weszliśmy na wieżę widokową  Bazyliki  Mariackiej, skąd ujrzeliśmy przepiękną panoramę miasta. Pani przewodnik przygotowała nam również ciekawy quest w którym musieliśmy wykazać się spostrzegawczością wśród zabytkowych obiektów. Ogromne wrażenie zrobiły na nas kolorowe kamieniczki. Chodząc po starym porcie przeszliśmy po Długim Pobrzeżu, jedynej takiej ulicy na wodzie, powstałej w wyniku przedłużenia pomostów przy bramach wodnych nad Motławą. Widzieliśmy również jeden z symboli Gdańska – Żuraw, który kiedyś był dźwigiem portowym oraz bramą. Po dość intensywnym spacerze udaliśmy się na obiad. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Gdańsk wojenny, czyli Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa główna, zajmuje pow. ponad 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Wystawa mieści się 14 metrów pod ziemią. To było niezwykłe przeżycie. Pani przewodnik oprowadzała nas po kolejnych salach. Opowiadała o początku, przebiegu i konsekwencjach II wojny światowej. Faszyzm, komunizm, obozy koncentracyjne, łagry sowieckie, rzeczywistość wczesnych lat powojennych. Uświadomiła nam, że wolność i pokój to wartości nadrzędne. Po tej niezwykłej lekcji historii udaliśmy się do Muzeum Poczty Gdańskiej, do miejsca, które jest jednym z tych, w których zaczęła się II wojna światowa. Do historii przeszła bohaterska obrona pracowników Poczty Polskiej z 1 września 1939 r.

            Trzeci dzień rozpoczęliśmy od przejazdu na pole bitwy na Westerplatte. Pani przewodnik opowiedziała nam o sytuacji politycznej w przededniu II wojny światowej, o historii Wolnego Miasta Gdańsk oraz o bohaterskiej postawie obrońców Westerplatte. Zwieńczeniem trasy było dojście do pomnika  „Pole Bitwy na Westerplatte”, która upamiętnia bohaterską obronę polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Wolnym Mieście Gdańsku w dniach 1-7 września 1939 r.

            Z Westerplatte popłynęliśmy statkiem do Gdańska. Mieliśmy chwilę, żeby zakupić pamiątki. Następnie udaliśmy się na dworzec kolejowy, skąd SKM-ką (Szybką Koleją Miejską) pojechaliśmy do Sopotu. Weszliśmy na słynne molo. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wróciliśmy do hostelu późnym wieczorem. Bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń zaczęliśmy pakowanie, bo wczesnym rankiem czekała nas długa podróż pociągiem do domu. To była wspaniała wycieczka!

            Wszystkie założone cele wycieczki w ramach programu Poznaj Polskę zostały zrealizowane.

             

            Marta Łukaszuk

            Urszula Skalska

          • Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

          • Kl.4c wraz z wychowawczynią wybrała się do muzeum.Uczniowie zapoznali się z zawodem kowala. Natomiast w kuźni sami kuli "żelazo póki gorące".

            Paulina Czemerych 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce
      • tel. 85-682-28-66 fax: 85-682-28-66 wew. 118
      • 17-200 HAJNÓWKA ul. Wróblewskiego 2 Poland
      • Nabywca: Gmina Miejska Hajnówka ul. Aleksego Zina 1 17-200 Hajnówka NIP 603-00-06-341 Odbiorca: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Jagiełły ul Wróblewskiego 2 17-200 Hajnówka
    • Logowanie