Nawigacja

 • E-nauczanie na religii prawosławnej

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii E-nauczanie na religii prawosławnej.

  W ramach zdalnego nauczania uczniowie naszej szkoły realizują również podstawę programową z religii prawosławnej. Dzięki zaangażowaniu grupy nauczycieli religii pod kierownictwem doradcy metodycznego ds. nauczania religii prawosławnej dr Lilli Busłowskiej zostały opracowane multimedialne materiały dydaktyczne dla dzieci do pracy w warunkach domowych. W tym roku opracowany został materiał w związku z 200. rocznicą kanonizacji i 300. rocznicą otwarcia relikwii, Św. Męcz. Gabriela Zabłudowskiego. Poprzez różne platformy, prezentacje, pokazy, pieśni, zagadki uczniowie mieli możliwość  przypomnieć i utrwalić treści związane z historią Świętego i Jego orędownictwem jako patrona dzieci i młodzieży.

   

   

              ZAPRASZAMY również  do uczestnictwa w konkursie plastycznym pt. „ŚWIĘTE DZIECIĘ- MĘCZENNIK GABRIEL ZABŁUDOWSKI – PATRON i POMOCNIK DZIECI I MŁODZIEŻY. Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele religii prawosławnej

  Anna Wawreszuk

  ks. Marek Maciuka

 • Oświadczenie dotyczące funkcjonowania stołówek w placówkach oświatowych

  Hajnówka, dnia 08.05.2020 r.

   

  Oświadczenie dotyczące funkcjonowania stołówek w placówkach oświatowych

   

              W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi  likwidacji stołówek szkolnych oświadczam, że stołówki szkolne i przedszkolne w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Hajnówka, będą funkcjonowały nadal.                Nie planujemy ich likwidacji.

   

  Burmistrz Miasta

  Jerzy Sirak

 • Rekrutacja uzupełniająca

  Szanowni Rodzice!

  Postępowanie rekrutacyjne zakończyło się przyjęciem do naszej szkoły 60-ciu uczniów. Rekrutacja była prowadzona na trzy klasy pierwsze - więc szkoła posiada jeszcze wolne miejsca w klasach (10-15 miejsc). Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Miasta Hajnówka trwa obecnie postepownie uzupełniające. Do 29 maja 2020 roku można jeszcze składać wnioski - zgłoszenia o przyjęcie dziecka do naszej szkoły do klasy pierwszej. Dokumenty można odebrać osobiście w szkole, można również zgłosić dziecko telefonicznie  85-682-28-66 lub poprzez e-mail: sph_nr2@poczta.onet.pl 
  Przy zgłoszeniu e-mail prosimy o podanie numeru telofonu, abyśmy mogli uzyskać niezbędne dane o ile nie zostaną podane w wiadomości.
  Z poważaniem
  Adam Jerzy Chudek

 • FOTOGRAFIA W KLASIE III C

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii FOTOGRAFIA W KLASIE III C.

  Uczniowie klasy 3c na zajęciach z edukacji polonistycznej  poznawali historię fotografii.Podsumowaniem zajęć było zrobienie samodzielnie zdjęć otaczającej przyrody.

  Paulina Czemerych

 • Myśliwi pomagają

  Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce dziękuje Łowczemu Andrzejowi Łukasiewiczowi, który w imieniu Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, przekazał dla pracowników szkoły maseczki ochronne wielokrotnego użytku. 

   

 • Drodzy Rodzice, Uczniowie, Społeczności Szkolna 😊

         Wszyscy doświadczamy obecnie sytuacji, w której wcielamy się w nieco obce do tej pory dla siebie role, wykonujemy zadania, w których we wcześniejszym systemie dane nam było jedynie się spróbować i mogliśmy wówczas za chwilę wracać na znajomy, sprawdzony teren. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że to ogromne wyzwanie. Wzywanie postawione szczególnie dzieciom, szczególnie rodzicom, szczególnie nauczycielom.

   

  Znajomość matematyki

  W pewnym domku daleko stąd, w odległych czasach, a może nie tak znowu odległych, ojciec uczył swego syna matematyki. A że był dobrym nauczycielem, to syn szybko poznał jej tajniki. Minęło kilkanaście lat. Chłopiec stał się dorosły i miał ponadprzeciętne osiągnięcia na wielu polach, w wielu dziedzinach. Zapytano go kiedyś:

  - Co jest źródłem Twojego powodzenia?

  - Znajomość matematyki – odrzekł bez zastanowienia.

  - Jak to? – zapytano ponownie nie rozumiejąc jego odpowiedzi.

  - To jest proste. Powagę tego świata dzielę na pół. Strach odejmuję, otuchę dodaję, mądrość mnożę, a miłość podnoszę do potęgi entej.

                                                                 Bajarz

        Pracując nad układanką codzienności możemy odnieść wrażenie, że nic do siebie nie pasuje, że jakiś element właśnie się zagubił, a inny udaje, że jest tym, którego szukamy. Tylko siła woli doprowadza do dobrego rozwiązania, do tego, że w końcu każdy element trafia w odpowiednie miejsce i okazuje się być tym, którego szukaliśmy tak długo. Wytrwałości w poszukiwaniach, wzajemnego zrozumienia poprzez podejmowanie prób postawienia się w sytuacji tej osoby, której decyzje trudno nam z jakichś powodów pojąć czy zaakceptować, wyzwolenia się z lęku, usłyszenia ciszy wśród opadających kropel deszczu i dostrzeżenia, że każda z nich jest małym słonkiem. Bądźmy dobrzy sami dla siebie i dla siebie nawzajem. Właśnie po to mamy serca.  

        W ten Szczególny wiosenny czas Świąt Wielkanocnych, kiedy na nowo budzi się w nas wiara w drugiego człowieka, w lepsze jutro, w ludzką życzliwość, warto zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu i z ufnością spojrzeć w przyszłość. Z łatwością można wówczas spostrzec, jak szczęście cichutko i niepostrzeżenie wkrada się do naszego życia w postaci codziennych, małych drobiazgów, na które do tej pory nie zwracaliśmy większej uwagi; jak pogoda ducha pozwala nam widzieć wszystko w ciepłych kolorach, zaś wzajemne zrozumienie, poczucie wspólnoty i optymizm zmieniają „niemożliwe” w „damy radę”!

  Życzymy Wszystkim, by zdrowie, spokój, radosna nadzieja i dobro wypełniały każdy moment nadchodzących Dni Świąt Wielkanocnych.

                     Marta Oniszczuk     Katarzyna Sirocka     Katarzyna Zajkowska

 • BIBLIOTERAPIA W OBLICZU PANDEMII

  BIBLIOTERAPIA W OBLICZU PANDEMII

  Psychologowie coraz częściej poruszają kwestię wpływu emocjonalnego pandemii i izolacji na uczniów, którzy pozornie mogą nie okazywać przejęcia sytuacją, jednak – przyzwyczajeni do zużywania znacznie większej ilości energii oraz codziennych spotkań z rówieśnikami – z czasem będą coraz bardziej przytłoczeni sytuacją. Jest to szeroko omawiany problem w kontekście Włoch, gdzie kwarantanna trwa dłużej .  Dzieci są szalenie spostrzegawcze. Zauważają więcej niż nam, dorosłym, się wydaje. Szybko wyczuwają i łatwo przejmują nasze emocje. Dlatego tak ważna jest szczera rozmowa z dzieckiem na temat tego, co się dzieje wokół nas.  Choć teraz publicznie o tym się nie mówi, w przyszłości z tym stresem, strachem i samotnością trzeba będzie sobie poradzić. Wyobraźnia i fantazja są potężnym orężem dzieci przy zmaganiach z  sytuacjami czy problemami dnia codziennego. Polecamy rodzicom i opiekunom dzieci, by sięgali po bajki, historyjki, filmiki. W nich właśnie poruszane są aktualne problemy bliskie dzieciom.   

  Praca zdalna nauczyciela bibliotekarza w tym trudnym czasie polega między innymi na wyszukiwaniu materiałów do wykorzystywania w domowej  biblioterapii. Wpisuje się to w zalecenia MEN, które w przykładach pracy zdalnej nauczycieli umieściło zachętę do wykorzystywania literatury terapeutycznej w nauczaniu domowym. Zrodziło się pytanie: Jak umiejętnie wykorzystywać to narzędzie edukacji, wychowania i terapii w pracy na odległość. Za podstawowy cel biblioterapii uznaje się wsparcie, „umacnianie” dzieci, wyjaśnianie zaistniałej sytuacji  poprzez ukierunkowane czytanie. W procesie tym istotną rolę odgrywa pośrednik, w obecnej sytuacji to przede wszystkim rodzic/opiekun, korzystający w domu z odpowiednich materiałów , które podsuwa mu bibliotekarz.  

   

  MODELE DZIAŁAŃ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH W EDUKACJI ON-LINE

  W okresie walki z epidemią koronawirusa szczególnego znaczenia nabierają materiały dostępne w sieci. Podzieliłyśmy je  na kilka grup.

  1. Książki w formacie pdf, bajki terapeutyczne, opowiadania, picturebooki, poradniki, które pomagają dzieciom wyjaśnić, czym jest epidemia koronawirusa i jak należy się w związku z nią zachowywać.

  Masz tę moc to zupełnie darmowa książka dla dzieci w formacie pdf. Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów.
  Ze wstępu: „Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie przed sobą, powstała z potrzeby serca i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.

  Ilustrowany poradnik Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie / http://www.mindheart.co/descargables autorstwa kolumbijskiej psycholożki Manueli Moliny Cruz. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu młody czytelnik może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, przez co staje się spokojniejszy. Materiał jest darmowy.

  Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu napisana przez psycholożkę i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

  Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisana przez psycholożkę, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.

  Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psycholożki i bajkoterapeutki. Wersja do poczytania i do posłuchania znajduje się tutaj.

  2. Filmy i programy edukacyjne. Każdego dnia powstają nowe, więc warto śledzić propozycje w sieci na bieżąco.

  Filmy Edusie. Co to jest koronawirus? Pomysł i realizacja: Pracownia Za Piecem – Milena Muzyczuk, Ryszard Muzyczuk Wsparcie merytoryczne: www.lekarzedlaprzedszkolakow.pl

  Animacja o koronawirusie autorstwa Anny Kaczor.

  Studio Dinksy przygotowało filmik edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem (pandemia, kwarantanna itd.). Do filmu powstają scenariusze pracy z dziećmi na temat koronawirusa.

  3. Wybór wierszy i piosenek poświęconych tematyce profilaktyki i promocji zdrowia.

  Wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej Wirus, w którym Autorka tłumaczy dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego należy myć ręce.

  Wiersz Artura Barcisia o koronawirusie

  Piosenka Koronawirus niech tylko miłość będzie zaraźliwa Magdaleny Beredy

  Ebook #Zostańwdomu. O epidemii, kwarantannie i emocjach Karoliny Piotrowskiej prowadzącej blog: Mama seksuolog. Na stronie znajdziemy również propozycje eksperymentów do wykonania w czasie kwarantanny, porady lekarza i wskazówki dla rodziców, jak rozumieć dziecięce emocje i jak wspierać maluchy w przeżywaniu tej trudnej sytuacji.

  Na trudny czas Wirusobajka. Autorka Anna Jaworska, czytają Justyna Siepietowska i Helena Jarzyńska (Radio Poznań). Audiobook dostępny tutaj.

  4. Blogi.

  Koniecznie zajrzyjcie na blog Iwony Czesiul-Budkowskiej Biblioteczka-apteczka poświęcony biblioterapii i książkom, które wspierają rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, oswajają zjawiska wywołujące lęk i podpowiadają sposoby radzenia sobie w sytuacjach emocjonalnie trudnych.

  5. Strony bibliotek pedagogicznych.

  Wszystkie biblioteki pedagogiczne włączyły się czynnie do wspierania uczniów i nauczycieli w tym trudnym okresie. Warto zajrzeć np. na stronę Regionalnego Zespołu Wsparcia Edukacji. Biblioteki Pedagogicznej w Opolu. W zakładce Edukacja Domowa znajdą Państwo materiały dla nauczycieli, uczniów i rodziców oraz konkretne adresy www narzędzi, aplikacji i stron.

  Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z tymi materiałami oraz   wykorzystywania ich do prowadzenia z dziećmi rozmów na temat trudnej sytuacji w jakiej nagle znaleźliśmy się wszyscy.

  Ewa Jabłońska, Grażyna Wnuczko

 • WIELKANOC

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WIELKANOC.

  Klasa 3c bardzo lubi prace plastyczno-techechniczne.W związku z nadchodzącymi świetami wykonała bardzo ciekawe prace o tematyce  wielkanocnej.

  Paulina Czemerych

 • Witraże gotyckie.

  Uczniowie klas V na lekcji historii poznali elementy architektury romańskiej i gotyckiej. W związku z tym mieli za zadanie wykonać witraż gotycki. Przedstawiamy ciekawe projekty.

  Marta Łukaszuk Alina Rusinowicz

 • Chłopcy z Placu Broni klasa Va i Vc

  Lekcja online z języka polskiego w klasach piątych metodą projektu.

  Małgorzata Wiszniewska.

 • ZOSTAŃ W DOMU - CZYTAJ KSIĄŻKI ONLINE

  BIBLIOTEKA SZKOLNA zaprasza do udziału w zabawach, szaradach i konkursach. Informacje znajdziecie w zakładce BIBLIOTEKA podstrona ZOSTAŃ W DOMU - CZYTAJ KSIĄŻKI ONLINE. Zamieszczać tam będziemy również adresy ciekawych stron internetowych. Dzisiaj proponujemy zabawę "Dokończ przysłowie"

  Grażyna Wnuczko, Ewa Jabłońska

 • NAUKA W DOMU

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NAUKA W DOMU.

  Klasa 3c dzielnie uczy się i pracuje zdalnie w domu.Uczniowie chętnie odrabiają prace domowe zarówno na komputerze jak i tradycyjnie w ćwiczeniach, w zeszytach.

  Paulina Czemerych

 • ZOSTAŃ W DOMU - CZYTAJ KSIĄŻKI ONLINE

  Drodzy rodzice serdecznie zachęcamy do wspólnego czytania z najmłodszymi. Polecamy dostępne w sieci serie książek "Czytam sobie"(czytamsobie.pl) oraz "Bajki bez barier"(swiatelkodladzieci.pl), które stać się mogą ciekawym tematem do rozmowy.

  Polecamy!

  Grażyna Wnuczko, Ewa Jabłońska

 • "WIOSNA TUŻ, TUŻ"

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "WIOSNA TUŻ, TUŻ".

  Klasa IIIc w ramach lekcji on-line wykonała piękne prace plastyczne. Uczniowie udowodnili, że nauka po za murami szkolnymi może być ciekawa.

  Paulina Czemerych

 • Drodzy Rodzice, Uczniowie, Społeczności szkolna 😊

  Drodzy Rodzice, Uczniowie, Społeczności szkolna 😊  

           Mamy wrażenie, że jeśli raz jeszcze przypomnimy o sytuacji, w której wszyscy obecnie jesteśmy, to tak naprawdę niczego to nie zmieni w naszej rzeczywistości. Z pewnością doskonale orientujecie się, jakie są wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące edukacji domowej, zdalnej, on – line; a już na pewno Nasi Nauczyciele nie pozwolą Wam o tym zapomnieć 😉 I słusznie. Na potwierdzenie naszych słów i działań proponujemy krótką bajkę motywacyjną:

  Studentka

  Dawno temu, a może wcale nie tak znowu dawno, ale za lasami i górami mieszkała sobie dziewczyna, która studiowała na uniwersytecie. Pewnego dnia biegła korytarzem uczelni i wpadła na starszą panią.

  - O, przepraszam. – powiedziała – Mam za chwilę egzamin, spieszyłam się i nie zauważyłam Pani.

  - Nic się nie stało. Wiem, jak to jest, bo też mam zaraz egzamin – powiedziała starsza Pani.

  - Jak to, to Pani studiuje?

  - Tak. Nieużywane części ciała mają przecież tendencję do zanikania. 

                                                                                                            Bajarz

   

           Spójrzmy razem na świat, na przyrodę, która przecież zaczyna witać wiosnę, budzi się na dobre, słońce coraz mocniej ogrzewa nasze buzie, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Z pewnością za moment wszystko wokoło zacznie się zielenić i witać coraz cieplejsze dni. Bociany już do nas wróciły, a to dobry znak.

           Nie warto skupiać się na tym, jak długą drogę mamy przed sobą do pokonania, jaka jest odległość pomiędzy startem, a metą. Skupianie się na ograniczeniach i mało istotnych szczegółach oddala nas od postawienia pierwszego kroku w kierunku dobrych zmian, w kierunku budowania naszej przyszłości.

  W razie nasuwających się pytań, wątpliwości, trudności czy po prostu chęci podzielenia się pozytywnymi informacjami jesteśmy do Waszej dyspozycji.

           Oto różne możliwe formy kontaktu z nami:

   

 • ZOSTAŃ W DOMU - CZYTAJ KSIĄŻKI ONLINE

  "Z inicjatywą skierowaną do czytelników wyszli przedstawiciele branży książki oraz organizacje pozarządowe. Fundacja Powszechnego Czytania rozpoczęła akcję #TerazCzasNaCzytanie, która przypomina, że czas w domu warto poświęcić na lekturę. Dołączyła do niej platforma Legimi, która nie zapomina o dzieciach, które z powodu zamkniętych przedszkoli i szkół muszą przebywać w domu. Legimi bezpłatnie udostępnia e-booki i audiobooki dla najmłodszych. Wśród darmowych książek cyfrowych znalazło się 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszym nastolatkom (między innymi „Księga luster” Adama Fabera, „Najwyższa góra świata” Anny Onichimowskiej, „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja). Aby sięgnąć po wybraną pozycję, należy na stronie Legimi użyć specjalnego kodu. Kod brzmi: czytamy. Następnie wystarczy zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację."

  Miłej lektury, warto czytać!

  Grażyna Wnuczko, Ewa Jabłońska

   

 • ZOSTAŃ W DOMU - CZYTAJ KSIĄŻKI ONLINE

  W związku z zaistniałą sytuacją zachęcamy wszystkich do czytania lektur szkolnych dostępnych online na stronach:

  https://lektury.gov.pl/, 

  https://wolnelektury.pl/ 

  Można się też zarejestrować na stronie empik.com i przez 60 dni korzystać z darmowego dostępu do konta premium, znajdziemy tam nie tylko lektury. Możemy czytać online, pobrać pliki na komputer, telefon lub czytnik.

  Miłej lektury. Zostań w domu!

  Grażyna Wnuczko, Ewa Jabłońska

   

 • Nauka zdalna komunikat MEN

  Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem rekomendowanym przez MEN dotyczącym nauki zdalnej

  nauka_zdalna_komunikat_MEN.DOCX​​​​​​​

 • "RATUJMY I UCZMY RATOWAĆ"

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "RATUJMY I UCZMY RATOWAĆ".

  Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji WOŚP prowadzony jest w naszej szkole nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku. Co roku kolejne grupy dzieci poznają zasady udzielania pierwszej pomocy.

  6 marca 20r. uczniowie klasy IIb zostali zaproszeni przez dyrekcję i dzieci Przedszkola nr5 w Hajnówce, aby przekazać zdobyte wiadomości i umiejętności młodszym kolegom i koleżankom. Mali ratownicy w ciekawy i interesujący sposób omówili jak reagować gdy ktoś potrzebuje pomocy. Następnie zapoznali z procedurami zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Dzieci utrwaliły numery telefonów alarmowych oraz dowiedziały się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z panią dystrybutorką. Obserwowały jak sprawdzić przytomność, oddechy, ułożyć w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. Wykorzystując manekin Mini Ania dzieci uczyły się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Przedszkolaki ćwiczyły uciski ratownicze oraz oddechy. Pod czujnym okiem starszych kolegów maluchy mogły samodzielnie wykazać się praktyczną umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w działaniach.

  Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności udzielania pomocy osobom potrzebującym.

  Joanna Rejent

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce
  17-200 HAJNÓWKA
  ul. Wróblewskiego 2
 • tel. 85-682-28-66
  fax: 85-682-28-66 wew. 118

Galeria zdjęć