JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE.
2 grudnia uczniowie klas IA i IB gimnazjum, naładowani pozytywną energią, chęcią zwiedzania stolicy i poznania nowych, nieznanych miejsc, wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Podróż nie dłużyła się, w autokarze każdy znalazł dla siebie zajęcie.
Warszawa przywitała nas pięknym, zimowym krajobrazem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Zamku Królewskim. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym. Na początku zwiedziliśmy część muzealną zamku, zatrzymując się dłużej przy obrazach Jana Matejki tj. Batory pod Pskowem, Konstytucja 3 Maja. Pan przewodnik zachęcał naszych uczniów do samodzielnego analizowania i interpretowania obrazów zwracając uwagę na ich poszczególne elementy. Taka żywa lekcja historii naprawdę podobała się uczniom. Następnie obejrzeliśmy sale królewskie: Tronową, Rycerską oraz Salę Bernarda Belotto, zwanego Canalettem. Dzięki uprzejmości naszej pani przewodnik oraz gościnności przewodnika zamku mieliśmy wyjątkową okazję obejrzeć mieszkanie Stefana Żeromskiego, w którym pisarz spędził wraz z rodziną ostatni rok swojego życia.
Potem powędrowaliśmy na ulicę Kanonia, będącą częścią dawnego cmentarza z wielkim dzwonem pośrodku. Pani przewodnik przedstawiła nam ciekawostki z tego miejsca, po czym udaliśmy się ulicą Świętojańską do Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela - jednego z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. We wnętrzu obejrzeliśmy pomniki, popiersia i tablice ku czci znanych Polaków m.in. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Małachowskiego, Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i innych. Następnie pośpieszyliśmy przez Rynek Starego Miasta witając się z Warszawską Syrenką oraz „Bazyliszkiem”, którego podobizna wisi u wejścia restauracji przy Rynku Starego Miasta. Obok Kolumny Zygmunta mogliśmy się przejechać najbardziej stromymi, ruchomymi schodami w Polsce.
Następnie zwiedzaliśmy Warszawę z okien autokaru: Plac Trzech Krzyży, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, ogromne, nowoczesne, oszklone budynki, galerie i hotele, piękne mosty nocą, robiły naprawdę niesamowite wrażenie.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Ziemi. Tam mieliśmy okazję obejrzeć ekspozycję poświęconą dużym ssakom, które żyły na terenie Polski w czasach zlodowaceń oraz ciepłych okresów międzylodowcowych, następnie wystawę fotograficzną śnieżynek. Kolejna wystawa przedstawiała najważniejsze zjawiska i procesy kształtujące oblicze Ziemi, zapis istnienia życia utrwalony w przeróżnych skałach. Pani przewodnik opowiedziała nam o ozdobnych kamieniach i innych okazach mineralogicznych.
Było już popołudnie, więc był już czas na wyjazd do kina na film w wymiarze 6D. Wszyscy byli zachwyceni efektami i tym co się tam działo (grzmoty, trzęsienia, deszcze i wiatry). Ci, którzy pierwszy raz uczestniczyli w takim seansie, byli bardzo podekscytowani podczas oglądania,a nawet jeszcze długo po nim.
Po takim dniu pełnym wrażeń wszyscy z radością przyjęli wiadomość o wizycie w KFC. Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów.
Warto dodać, iż wycieczka była również nagrodą za systematyczny udział w zajęciach projektowych z tańca współczesnego. Część kosztów wycieczki pozyskały dziewczęta z klasy IA, poprzez projekt z Urzędu Miasta MŁODZI AKTYWNI SKUTECZNI zgłoszony w październiku.
Zapraszamy do galerii.
Krystyna Jakoniuk
Joanna Kierdelewicz