Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami ewaluacji całościowej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 2 im Władysałwa Jagiełły w naszym Zespole Szkół.
http://www.seo2.npseo.pl/reports/1000592242153.pdf
Dyrekcja
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami ewaluacji całościowej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 2 im Władysałwa Jagiełły w naszym Zespole Szkół.
http://www.seo2.npseo.pl/reports/1000592242153.pdf
Dyrekcja
W dniach 23-24 lutego miały miejsce DNI OTWARTEJ SZKOŁY.Pierwszego dnia odwiedziły nas przedszkola - Przedszkole Nr 1 oraz Przedszkole Nr 3. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach: muzycznych, plastycznych i kulinarnych przygotowanych przez nauczycieli klas I-III. Następnego dnia odbyły się lekcje otwarte dla rodziców.
Jolanta Parfieniuk, Bożena Teresiak, Dorota Woźniak - Nowicka.
Od kilku lat zbieramy nakrętki na różne szczytne cele. To dzięki Wam Drogie Dzieci i Drodzy Rodzice mogliśmy wspierać chore dzieci i dzieci z rodzin ubogich, aby mogły się bawić i cieszyć się życiem, tak samo jak Wy.W tym roku Samorząd Uczniowski zaproponował, aby pomóc małemu Grzesiowi, który ma chore seduszko. Jest on synkiem naszej pani logopedy - Anny Artemiuk. Nakrętki odbiera od nas firma z Białegostoku, a pieniążki przelewa na konto szkoły, a my potem oddamy je Grzesiowi. Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz Dyrekcji za zaangażowanie się w tę akcję i zachęcam pozostałe klasy do włączenia się w zbiórkę. Liczę, że w tym roku pobijemy rekord.
Koordynator: Małgorzata Kordecka
Kiedy w szkole zaczyna się zbiórka barwnych łańcuchów, wiadomo, że... czas na "wielki szkolny bal karnawałowy". Choinka noworoczna na zakończenie I semestru nauki jest w Szkole Podstawowej nr2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i rodziców. Toteż 22 stycznia 2016r. sala gimnastyczna, przystrojona w karnawałową dekorację, na czas zabawy zamieniła się w balową salę pełną bajkowych postaci.Gorące rytmy porywały do tańca piratów, wróżki, królewny, rycerzy, duchy, Batmanów, Harry Porterów, czarownice i trudno wymienić wszystkie postaci, za jakie przebrane były dzieciaki. Zabawie towarzyszyły różne konkursy, w których każdy starał się jak tylko mógł najlepiej zaprezentować swoje umiejętności. Rozstrzygnięty został również konkurs na najdłuższy łańcuch karnawałowy. I miejsce zajęła klasa IIb, II miejsce - klasa IIIa, a III miejsce - klasa II. Nagrody – pizze – dostarczyli organizatorzy konkursu – klasy IV z wychowawcami Iloną Wasiluk i Małgorzatą Wiszniewską. Najbardziej oczekiwanym momentem było przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna.... Czas zabawy szybko minął.
JOANNA REJENT
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OTWARCIE SALI EDUKACYJNEJ " OGNIK".
Jak co roku uczniowie naszej Szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus Lingua Plus. Uczniowie w duchu zdrowej rywalizacji sprawdzali swoje zdolności z języka angielskiego na różnych poziomach.
W jesiennej edycji wzięło udział aż 46 uczniów. Można było uzyskać maksymalnie 100 punktów.
Oto najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:
W kategorii klas II gimnazjum:
W kategorii klas I gimnazjum:
W kategorii klas VI SP:
W kategorii klas V SP:
W kategorii klas IV SP:
W kategorii klas III SP:
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Wasi nauczyciele języków obcych .
Notatkę sporządziła: I.S-Ł
„Idą , idą kolędnicy, zaraz tutaj będą. Witajcie na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok. Przyszliśmy tu do Was z gwiazdą promienistą , zdrowia winszujemy, kłaniamy się nisko”.
14.01.2016 r. i 18.01.2016 r. uczniowie z kl. III „ c ” wraz z paniami gościli w przedszkolach Nr 1 na Millenium i Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Rzecznej w Hajnówce. Przedszkolaki chętnie wysłuchały przygotowanej przez uczniów prezentacji świąteczno - noworocznej i sami ochoczo włączyli się do wspólnego śpiewania kolęd.
Takie spotkania , to wspaniała okazja integrująca dzieci, a jednocześnie dająca możliwość miłego spędzenia czasu. Dla uczniów to dodatkowo czas sentymentalnych wspomnień , gdyż tak niedawno sami byli przedszkolakami.
Z okazji Nowego Roku 2016 życzymy Wszystkim : nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy, filiżanki dobrej herbaty, zwolnienia tempa, nabrania dystansu do tego co wokół…
Tekst : Dorota Woźniak- Nowicka
Zdjęcia: Edyta Olejniczak- Treszczotko
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii UCZNIOWIE KLASY III C Z KOLĘDĄ W PRZEDSZKOLU NA MILLENIUM.
AKCJA POMOCY DLA „CIAPKA”, SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W HAJNÓWCE
„Jestem głosem tych, które nie mówią.
Dzięki mnie będą mogły przemówić.
Aż uszy głuchego świata usłyszą.
O krzywdzie, jaka się dzieje słabym, którzy nie znają słów.
To ja jestem obrońcą mych braci.
I będę za nich walczyć.
I wymawiać słowa w imieniu zwierząt i ptaków.
Aż świat naprawi ten stan rzeczy.”
Ella Wheeler Wilcom
Październik był miesiącem pomocy dla zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję pomocy dla schroniska „Ciapek”. Przez dwa miesiące zbieraliśmy karmę, koce, miseczki i inne rzeczy. Niby drobny gest, a może ucieszyć tak wiele zwierząt.
Następnie, w grudniu, grupa uczniów reprezentująca Samorząd Uczniowski wraz z koordynatorkami akcji, nauczycielkami p. Iwoną Sadowską-Łomaszkiewicz i p. Ewą Oniszczuk pojechała do schroniska i przekazała zebrane dary. Uczniowie wynieśli z tej wycieczki wiele niezapomnianych wrażeń.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM,
KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ DO POMOCY NASZYM ‘BRACIOM MNIEJSZYM’.
JESTEŚCIE WSPANIALI!
Przez cały okres świąteczny szkolny korytarz zdobi choinka udekorowana ozdobami uczestników Konkursu "Na najpiękniejszą ozdobę choinkową" zorganizowanego przez świetlicę szkolną. Nauczycielki świetlicy serdecznie wszystkim dziękują za udział w konkursie. Otrzymaliśmy bardzo dużo wspaniałych zabawek. Wybór tej najpiękniejszej był bardzo trudny. Ostatecznie postanowiłyśmy wyróżnić prace wykonane samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych.
Dziękujemy dzieciom i ich bliskim za trud w przygotowaniu ozdób konkursowych.
Uczestnicy Konkursu "Na najpiękniejszą ozdobę choinkową"
klasa Ia
Defne Komarewska
Timur Komarewski
Julia Ostrowska
Kacper Ostrowski
Aleksandra Smoktunowicz - wyróżnienie
Bartosz Jagielski - wyróżnienie
Wiktoria Ładyńska - wyróżnienie
klasa Ib
Wiktoria Rynkiewicz - wyróżnienie
klasa Ic
Martyna Smoktunowicz
Marysia Parfieniuk
Natalia Fiedoruk
Oliwia Matysiuk - wyróżnienie
Jan Lewczuk - wyróżnienie
Dawid Filipiuk - wyróżnienie
Ola Patejuk
Gabyrysia Wróblewska
Szymon Wilk
Piotr Jurczuk
Małgosia Marczuk
Aleks Nikiciuk
klasa Id
Nikodem Czurak - wyróżnienie
Ewa Rusinowicz - wyróżnienie
Adrianna Kierdelewicz - wyróżnienie
Patryk Berg - wyróżnienie
Maria Aleksiejuk - wyróżnienie
Paweł Siemiacki - wyróżnienie
Hanna Leszczyńska
Hanna Bedkowska
klasa IIa
Anna Tarasiuk - wyróżnienie
Otylia Urynowicz - wyróżnienie
Michał Mackiewicz - wyróżnienie
klasa IIb
Sylwia Pietraszko
Amelia Pawluczuk
Zofia Dudar - wyróżnienie
Wiktoria Kuczko - wyróżnienie
Anna Dziubonos
klasa IIc
Kinga Trusiewicz - wyróżnienie
klasa IIIa
Paweł Aleksiejuk - wyróżnienie
klasa IIIb
Anna Sierocka - wyróżnienie
Zuzannna Szumarska - wyróżnienie
Dawid Omelianiuk
Gabrysia Goławska
Anna Rusinowicz - wyróżnienie
Mateusz Pleskowicz - wyróżnienie
OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W SŁUCHANIU ZE ZROZUMIENIEM
THE BAT KID edycja 2015
19 listopada odbył się konkurs języka angielskiego w słuchaniu ze zrozumieniem The Bat Kid, którego głównym organizatorem jest firma ATUTOR z Bielska-Białej. Tegoroczna edycja była już szóstą w historii konkursu.
Konkurs składał się z sześciu zadań, w których uczestnicy mieli rozpoznać różne dźwięki i je nazwać, aranżować sytuację według usłyszanej instrukcji, wykonać zadanie z tekstem piosenki oraz dopasować usłyszane dialogi do ilustracji. Test został pomyślany w ten sposób, aby istniała gradacja trudności od podstawowej po wykraczającą poza program szkoły podstawowej.
Właśnie otrzymaliśmy wyniki:
Kategoria klas IV:
Kategoria klas V i VI:
Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymuje dyplom uczestnictwa.
SERDECZNIE GRATULUJEMY :)
15 stycznia 2016 roku klasy 4b i 5b wraz z wychowawczyniami udały się na skraj Puszczy Białowieskiej aby wziąć udział w zimowej atrakcji, jaką jest KULIG.
Śnieg dopisał, humory również. Bawiliśmy się świetnie. Przejażdżka oraz zjeżdżanie z górki na workach wypchanych sianem to główne punkty programu, po których byliśmy przemoczeni, ale zadowoleni. Ważnym i radosnym elementem kuligu było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.
Zapraszamy do galerii:)
M. Łukaszuk, I. Wasiluk
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii KULIG.
W ramach 24. Finału WOŚP 10 stycznia 2016 r. na ulice Hajnówki wyruszyła grupa 11 wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce.
Już o 8.00 wszyscy znajdowali się na terenie miasta. Każdy z wolontariuszy zaopatrzony był w specjalne oznakowane puszki i mnóstwo czerwonych serduszek. Pomimo chłodu i niesprzyjającej pogody, wszyscy dzielnie kwestowali i dotrwali do końca. Zbiórkę zakończyliśmy o 15.30.Równolegle w Parku Wodnym w Hajnówce odbywał się Turniej Gier Planszowych,którego organizatorem była fundacja Oni to My.
Uzupełnieniem akcji były aukcje internetowe na charytatywni allegro.pl, na których można było wylicytować m.in. szkice i obrazy olejne przygotowane przez osadzonych z hajnowskiego Aresztu Śledczego. Prace kupiono za łączną kwotę 209,99 zł. Po przeliczaniu wszystkich zbiórek na terenie miasta Hajnówka zebrano 11450 zł.
Wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na oddziały pediatrii i opiekę ludzi w podeszłym wieku.
Finał WOŚP odbył się bez kłopotów, a wszyscy byli zadowoleni z tak doskonałego wyniku.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Piekarni Podolszyńscy i kuchni szpitala za poczęstunek, Urzędowi Miasta za drobne upominki dla wolontariuszy oraz hajnowskiej Policji za zapewnienie nam bezpieczeństwa. Dziękujemy również nauczycielom i rodzicom zaangażowanym w ogólnopolską akcję.
Siema!
Wolontariusze.
Edyta Skiba i Filip Rejent kl. II a gim.
W grudniu p. M. Łukaszuk i M. Wiszniewska - opiekunki szkolnego PCK zorganizowały zbiórkę odzieży – zarówno tej do użytku, jak i tej przeznaczonej do wyrzucenia. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, to był dobry moment, by przed świętami posprzątać dom z niepotrzebnych rzeczy.
11 grudnia odbył się rejonowy etap Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK, w którym udział wzięły jednak dwie uczennice: Julia Minko i Ewelina Frankowicz.
Tuż przed świętami szkolne koło PCK obdarowało pięcioro uczniów naszej szkoły paczkami w ramach Ogólnopolskiej akcji „Czerwonokrzyska Gwiazdka”.
Natomiast 5 stycznia rozpoczęliśmy kolejny projekt UNICEF „MALI idą do szkoły”, w tym roku wykonujemy książeczki. Do naszej akcji dołączył także Dom Dziecka w Białowieży.
Małgorzata Wiszniewska
Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się świąteczny konkurs I LOVE CHRISTMAS.Patronat objeło wydawnictwo Nowa Era, które ufundowało nagrody wszystkim uczestnikom. Konkurs można było napisać w trzech językach - angielskim, białoruskim oraz rosyjskim. W konkursie wzięło udział wielu uczniów. Z języka angielskiego z klas 4-6 pisało 61 uczniów, z białoruskiego 20 uczniów i z rosyjskiego 25 uczniów. W kategorii klas 4 i 5 z j. angielskiego zwycięzcą został Gabryś Smyk z kl. IVa, drugie miejsce zajęły Magda Małaszewska IVa, Julia Korch Va, oraz Julia Łojko IVa. Trzecie miejsce zajęły Weronika Nikiciuk Va oraz Daria Adamczuk Va. W kategorii klas szóstych wygrał Jakub Bondaruk VIb. Drugie miejsce zajął Daniel Kozaczuk VIb. Trzecie miejsce zajął Kamil Karpiuk VIa.
Z języka rosyjskiego kwalifikacja wygląda następująco:
I miejsce:
- Ewelina Frankowicz IIa, Oliwia Parfieniuk IIa, Julia Minko IIa.
II miejsce:
- Daniel Kozaczuk VIb, Justyna Boczko IIa, Julia Bilkiewicz IIa.
III miejsce:
- Izabela Maciuka VIa, Sylwia Kondratiuk IIa, Adam Kowalczyk IIa, Julia Zinkiewicz IIa, Jakub Bondaruk VIb.
A tak wyglądają wyniki konkursu z języka białoruskiego:
I miejsce:
- Ewelina Frankowicz IIa, Natalia Dmitruk IIb.
II miejsce:
- Wiktoria Waśko VIa, Michał Iwaniuk Va.
III miejsce:
- Julia Urynowicz VIa, Julianna Masalska Va, Radosław Świętochowski Va, Julia Korch Va, Julia Kopiejczyk Va, Artur Markowski IIb.
Uczestnikom gratulujemy niesamowitych wyników oraz życzymy Wesołych Świąt!!
Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce.
Agnieszka Prusinowska
W październiku bieżącego roku, podczas lekcji, nasza wychowawczyni przeczytała nam, uczniom klasy III b gimnazjum, treść maila od pana Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. Okazało się, że po raz drugi w naszym kraju planowane są obchody Dnia Praw Dziecka. Wow! Ale fajnie - było dla nas jasne,że coś wspólnie zrobimy! Jednak już minutę później zadawaliśmy raz po raz pytania: co to zmieni, co to da dla nas , dla naszej szkoły? Jesteśmy już ostatnią klasa gimnazjum, więc niech inni robią, my i tak w czerwcu opuszczamy tę szkołę. Po burzliwej dyskusji zmieniliśmy zdanie. Bo przecież nikt nie zawalczy o nas - o nasze prawa i obowiązki lepiej niż my sami! W sumie to, że jako uczniowie jesteśmy najstarsi w szkole, do czegoś nas zobowiązuje. Nie ma co - działajmy. Nawet jeśli jedna rzecz zmieni się wokół nas to już będzie fajniej, lepiej, ciekawiej. To ma być NASZ dzień i może stanie się tak, że dorośli nas uważnie posłuchają :).
Od czego zacząć? Tak, od ankiety. Zapytać wszystkich uczniów naszej szkoły o to, co warto by w niej zmienić, ulepszyć, poprawić. Chcieliśmy stworzyć WYMARZONĄ SZKOŁĘ wszystkich uczniów. A taką miała by być nasza szkoła. Realne? Jasne. No dobra ,dawajcie pytania do ankiety. Są. Kto je napisze i wydrukuje? Arek. Co dalej?- planujemy ten wielki dzień. Ile jeszcze mamy czasu? Dwa tygodnie.
Nasze motto: Dzieci - dzieciom - to główna myśl, która 20 listopada 2015r. towarzyszyła obchodom Dnia Praw Dziecka w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce.
Jedną z inicjatyw były psychoedukacyjne zajęcia warsztatowe z elementami pracy nad sobą przygotowane i przeprowadzone przez nas: Ewę, Magdalenę, Weronikę, Sylwię, Maję, Piotra i Bartosza, czyli uczniów klasy III b gimnazjum dla młodszych koleżanek i kolegów z klasy III a oraz III b szkoły podstawowej.
Na początku ani nam jako prowadzącym, ani uczestnikom warsztatów nie zabrakło konstruktywnego i motywującego stresu. Jednak już po pierwszych minutach widać było, że wspólnie poszerzamy wiedzę i świadomość w zakresie praw i obowiązków dziecka, ucznia, człowieka; uczymy się cennych umiejętności społecznych takich jak asertywność, umiejętność pracy w grupie, aprobowane społecznie wyrażanie trudnych emocji, wypowiedzi na forum grupy i wielu innych. Nauka w czasie warsztatów szła za rękę i w dodatku w parze ze wspaniałą zabawą. Zajęcia przygotowane były bowiem tak, by o sprawach poważnych rozmawiać poważnie, a jednocześnie świetnie się bawić. Zadbaliśmy o to, by oprócz spraw tak bardzo dorosłych pojawiły się elementy, które wszystkich uczestników wprowadziły w magiczny, przyjazny i optymistyczny nastrój. Informacje zwrotne od młodszych uczniów pokazały, jak wiele nowych informacji i umiejętności uzyskali oni dzięki tym zajęciom. Największym zainteresowaniem cieszyły się szyfry dostarczone na warsztaty przez leśne Elfy, dzięki którym nasi młodsi koledzy wiedzą już o tym, że mają prawo mieć swoje zdanie na różne tematy; o tym, że odmawiania można się nauczyć; o tym, że nie zgadzając się na przemoc dbają o bezpieczeństwo swoje i innych; o tym również, że jeśli ktoś im coś proponuje powinny zastanowić się, czy jest to dla nich bezpieczne i zdrowe. Trzecioklasiści świetnie się bawili również podczas ćwiczenia związanego z nauką asertywnego mówienia nie, kiedy to każdy z uczestników wychodził na środek sali i miał możliwość powiedzenia nie zgodnie ze swoim temperamentem i zdolnościami aktorskimi. By ułatwić zadanie czytaliśmy zabawne zdanka, na które żaden uczeń nie odważył się odpowiedzieć tak :) m.in. Czy chcesz dostawać jeszcze więcej zadań domowych?, Czy chcesz by całe wakacje padał deszcz? Czy chcesz, by telewizor przestał działać właśnie wtedy, kiedy zaczyna się Twój ulubiony program? Po co uczyliśmy się wspólnie asertywności? Tak naprawdę to ona ta umiejętność społeczna pozwala nam walczyć o nasze prawa, zabiegać o to, by inni ich przestrzegali.
Zajęcia warsztatowe swoją obecnością i aktywnym udziałem uświetnił Dyrektor Szkoły Pan Adam Jerzy Chudek,Vice Dyrektor Henryk Łukaszewicz jak też wychowawczynie klas III: Jolanta Parfieniuk i Bożena Teresiak, a także wychowawczyni naszej klasy IIIb gim Ania Bowtruczuk. Czujnym okiem całe nasze przedsięwzięcie wspierały i pomagały w realizacji panie: pedagog Marta Oniszczuk i psycholog Kasia Zajkowska.
Dowodem na powodzenie inicjatywy były wypowiedzi młodszych uczniów, ale także i nasze przemyślenia, którymi podzieliliśmy się z opiekunami po przeprowadzonych zajęciach. Okazało się bowiem, że choć sami staliśmy po innej stronie katedry, niż mieliśmy możliwość do tej pory, to jednak wiele cennych umiejętności społecznych dzięki tym zajęciom podszkoliliśmy: pracę w zespole, wystąpienia publiczne, improwizowanie i podążanie za dziećmi, które nie odpowiadają przecież na pytania prowadzących zawsze tak, jakby oni tego oczekiwali.
Z przeprowadzonych wśród 231 uczniów naszej szkoły ankiet, stworzyliśmy plakat-drzewo WYMARZONA SZKOŁA, który był ważnym elementem szkolnej gazetki na parterze naszej szkoły, a który następnie przekazaliśmy Panu Dyrektorowi, jako list do Świętego Mikołaja.
Sądząc po minach naszych nauczycieli wiemy, że Dzień Praw Dziecka się udał. I co najważniejsze- kilka pomysłów z plakatu Wymarzona Szkoła wkrótce zostanie zrealizowanych :) - tak przynajmniej obiecał nam Święty Mikołaj, ups... raczej pan Dyrektor :)
Bartek Karpiński
Maja Kiczkajło
Magda Golonko
Ewa Hudyka
Piotr Milcz
Sylwia Gredel
Weronika Kiełbaszewska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 20 listopada obchody Dnia Praw i Obowiązków Ucznia w naszej szkole.
Dzieci dzieciom - to główna myśl, która 20 listopada 2015r. towarzyszyła obchodom Dnia Praw Dziecka w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce.
Jedną z inicjatyw były psychoedukacyjne zajęcia warsztatowe z elementami pracy nad sobą przygotowane i prowadzone przez: Ewę, Magdalenę, Weronikę, Sylwię, Maję, Piotra i Bartosza, czyli uczniów klasy III b gimnazjum dla młodszych koleżanek i kolegów z klasy III a oraz III b szkoły podstawowej.
Na początku ani prowadzącym, ani uczestnikom warsztatów nie zabrakło konstruktywnego i motywującego stresu. Jednak już po pierwszych minutach widać było, jak młodzież i dzieci wspólnie poszerzają wiedzę i świadomość w zakresie praw i obowiązków dziecka, ucznia, człowieka; uczą się cennych umiejętności społecznych takich jak asertywność, umiejętność pracy w grupie, aprobowane społecznie wyrażanie trudnych emocji, wypowiedzi na forum grupy i wielu innych. Nauka w czasie warsztatów szła za rękę, w parze ze wspaniałą zabawą. Zajęcia przygotowane były bowiem tak, by o sprawach poważnych rozmawiać poważnie, a jednocześnie świetnie się bawić. Gimnazjaliści zadbali o to, by oprócz spraw tak bardzo dorosłych pojawiły się elementy, które wszystkich uczestników wprowadziły w magiczny, przyjazny i optymistyczny nastrój. Informacje zwrotne od młodszych uczniów pokazały, jak wiele nowych informacji i umiejętności uzyskali oni dzięki tym zajęciom. Największym zainteresowaniem cieszyły się szyfry dostarczone na warsztaty przez leśne Elfy, dzięki którym nasze dzieci wiedzą już o tym, że mają prawo mieć swoje zdanie na różne tematy; o tym, że odmawiania można się nauczyć; o tym, że nie zgadzając się na przemoc dbają o bezpieczeństwo swoje i innych; o tym również, że jeśli ktoś im coś proponuje powinny zastanowić się, czy jest to dla nich bezpieczne i zdrowe. Dzieci świetnie bawiły się również podczas ćwiczenia związanego z nauką asertywnego mówienia nie, kiedy to każdy z uczestników wychodził na środek sali i miał możliwość powiedzenia nie zgodnie ze swoim temperamentem i zdolnościami aktorskimi. By ułatwić zadanie prowadzący gimnazjaliści czytali zabawne zdanka, na które żaden uczeń nie odważył się odpowiedzieć tak :)min. Czy chcesz dostawać jeszcze więcej zadań domowych?, Czy chcesz by całe wakacje padał deszcz? Czy chcesz, by telewizor przestał działać właśnie wtedy, kiedy zaczyna się Twój ulubiony program?
Zajęcia warsztatowe swoją obecnością i aktywnym udziałem uświetnił Dyrektor Szkoły pan Adam Jerzy Chudek, Vice Dyrektor pan Henryk Łukaszewicz jak też wychowawczynie klas III a i b: Jolanta Parfieniuk i Bożena Teresiak a także panie Urszula Skalska i Dorota Schabowska oraz wychowawczyni klasy III b gim , która była pomysłodawcą szkolnego przedsięwzięcia Anna Bowtruczuk.Czujnym okiem całe szkolne obchody tak ważnego dnia wspierały i pomagały w realizacji panie: pedagog Marta Oniszczuk i psycholog Katarzyna Zajkowska.
Dowodem na powodzenie inicjatywy były informacje zwrotne od młodszych uczniów, ale i przemyślenia gimnazjalistów, którymi podzielili się z opiekunami po przeprowadzonych zajęciach. Okazało się bowiem, że choć sami stali po innej stronie katedry, niż mieli możliwość do tej pory, to jednak wiele cennych umiejętności społecznych dzięki tym zajęciom podszkolili: pracę w zespole, wstąpienia publiczne, improwizowanie i podążanie za dziećmi, które nie odpowiadają przecież na pytania prowadzących zawsze tak, jakby oni tego oczekiwali.
Z przeprowadzonych także wśród 231 uczniów naszej szkoły ankiet, aktywni gimnazjaliści stworzyli plakat-drzewo WYMARZONA SZKOŁA, który był ważnym elementem szkolnej gazetki na parterze naszej szkoły, a który następnie został przekazany Panu Dyrektorowi, jako list do Świętego Mikołaja.
Sądząc po minach naszych nauczycieli i uczniów - Dzień Praw Dziecka się udał. I co najważniejsze- kilka pomysłów z plakatu Wymarzona Szkoła wkrótce zostanie zrealizowanych :) - tak przynajmniej obiecał nam Święty Mikołaj, ups... raczej pan Dyrektor :)
Dla nas, opiekunów, najistotniejszy był i tak, jak zawsze, uśmiech naszych dzieci... :)
Katarzyna Zajkowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 20 listopada obchody Dnia Praw i Obowiązków Ucznia w naszej szkole.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wieczór wigilijny w klasie III a..
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wieczór wigilijny..
Powered by aSc EduPage