LISTOPADOWY RAJD PIESZY Dnia 25 listopada klasa VI a wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Kordecką i dwiema opiekunkami: panią Ewą Wrzosek i Ewą Warsicką była na rajdzie pieszym. Nasza trasa wiodła od schroniska "Ciapek", na Miejsce Straceń i do Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie mieliśmy ognisko. Trasę tę wybraliśmy, ponieważ na początku listopada ogłosiliśmy zbiórkę potrzebnych rzeczy dla podopiecznych ze schroniska „Ciapek”. Taka akcja jest w naszej szkole organizowana od. kilku lat. Dzieci i młodzież z naszej szkoły bardzo chętnie pomagają zwierzętom ze schroniska. Zebraliśmy karmę: suchą i w puszkach, miski oraz koce. Było tego kilka reklamówek. W schronisku bawiliśmy się ze szczeniakami i wyprowadzaliśmy je na spacer na smyczy.. Nasza klasa bardzo chciałaby mieć klasowego pieska, którego mogłaby odwiedzać. Wybraliśmy sobie jedno ze szczeniąt i nazwaliśmy je Malina. Potem poszliśmy drogą leśną na Miejsce Straceń. Tam dowiedzieliśmy się, że wielu mieszkańców naszego miasta zginęło z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej. Ku pamięci tym, którzy zginęli zapaliliśmy znicze. Kiedy wędrowaliśmy lasem do Nadleśnictwa, po drodze widzieliśmy dużo śladów zwierząt, które próbowaliśmy rozpoznać. Nie było to łatwe, ale częściowo udało się nam rozpoznać tropy dzików i saren. Po dojściu na miejsce ogniskowe część z nas zabrała się za lepienia bałwana, a część (głównie chłopcy) bawili się w wojnę na śnieżki. W tym czasie pan leśniczy rozpalał ognisko. Po półgodzinnej bitwie wszyscy podeszli do ogniska, aby upiec kiełbaski i aby się ogrzać. Jak się ogrzaliśmy i zjedliśmy, to wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły, a następnie do domu. Ten dzień uważamy za bardzo udany i chcielibyśmy, aby takich dni było więcej. Spędziliśmy go aktywnie, miło, wesoło i pożytecznie. Było bardzo fajnie. Klasa VI a
Rajd klasy VIA
Nasza Szkoła za 100 lat
Nasza Szkoła za 100 lat
Jest rok 2114. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce jest całkiem inna niż sto lat temu. Jest nowocześniejsza i bogato wyposażona. Lecz polskie tradycje w szkole nie zaginęły. Nadal jest obchodzony Dzień Patrona i ślubowanie pierwszoklasistów. Każdy dzień w szkole zaczyna się o godzinie 9.00. Uczniowie przylatują na swoich deskolotkach. Na lekcjach dzieci korzystają z wbudowanych w stoły tabletów, nauczyciele zaś z komputera i za jego pomocą przekazują informacje uczniom, które są wyświetlane na dużym ekranie umieszczonym w miejscu, gdzie dawniej wisiała tablica. Sale do nauki urzekają swym wyglądem, ściany są w ciepłych kolorach, więc chce się w nich przebywać. W szkole często odbywają się różne konkursy, o których informacje można przeczytać na dużych telewizorach umieszczonych na szkolnych korytarzach. Uczniowie noszą w tornistrach tylko małe dotykowe notatniki, w których zapisują tylko najważniejsze informacje. W szkolnych bibliotekach nie ma już tradycyjnych książek lecz zastępują je nowoczesne e – booki. W budynku szkolnym znajduje się mała sala, która przypomina dawne sale lekcyjne. Przychodzą do niej uczniowie na lekcje historii. W niej można poczuć atmosferę sprzed stu lat. Znajdują się tam zwykłe drewniane ławki, twarde krzesła, a na ścianie wisi tablica, na której pisało się kredą, w gablotach są prace prapradziadków. W nowoczesnej szkole zadbano również o to, aby dzieci nie nudziły się na przerwach. Specjalnie dla nich powstał mini bar, w którym można posłuchać różnych gatunków muzyki, pogadać z koleżanką przy szklance wyśmienitego soku owocowego, z dla łasuchów są przepyszne smakołyki. Ci co potrzebują wyładować swoją energię, mogą wyszaleć się przy grach zespołowych na zajęciach wuefu, lub grach komputerowych. Aby najmłodsi nie przeszkadzali starszym uczniom, mają oni osobne sale, w których bawią się w najlepsze. Przed budynkiem szkolnym wybudowano dla uczniów nowoczesne boisko sportowe, którego podłoga jest tak skonstruowana, że zabezpiecza dzieci, przed przykrymi skutkami upadku. Wybudowano również miejsce do jazdy na deskolotkach, mimo, że zostały one dawno wymyślone, nadal są modne. Na podwórku jest odkryty basen, z podgrzewaną wodą, dostępny uczniom nawet zimą. Dzięki tym atrakcjom dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności sportowe. Uczniowie szkoły nie mają żadnego pojęcia o używkach, papierosach, czy narkotykach. W szkole panuje miła, życzliwa i zdrowa atmosfera. Hmm...Mnie już tu nie ma, ale moje prawnuki pewnie biegają gdzieś korytarzami tej szkoły.
Prababcia Roxana
Pracę napisała Roxana Kozar, kl. IV A
Przerwa świąteczna, a dyżury nauczycieli.
Drodzy rodzice, wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jak co roku mamy wtedy przerwę świąteczną - w tym roku trwa ona od 22 grudnia 2014 roku do 31 grudnia 2014 r. Odpowiadając na list - apel pani Minister prosimy Was o zadeklarowanie, czy Wasze dziecko przyjdzie w tym czasie do szkoły. Deklaracja ta pozwoli nam odpowiednio zaplanować dyżury nauczycieli w szkole. Infrormacje na ten temat prosimy przekazywać wychowawcom w postaci deklaracji pisemnych (zostaną one rozdane dzieciom w szkole) lub poprzez informację przesłaną przez dziennik elektroniczny ze swojego konta.
Dziękuję
Adam Jerzy Chudek
OTRZĘSINY KLAS I GIMNAZJUM
Aby zostać przyjętym przez starszych kolegów do grona gimnazjalistów, należało przyjść na otrzęsiny i wykonać kilka zadań przygotowanych przez klasy trzecie. Były to min.wyławianie jabłek z mieszaniny mleka i pikantnych przypraw, rysowanie -z zawiązanymi oczami-podobizny wychowawcy, taniec na gazecie, czy sprawne i staranne wykonanie papierowej mumii.
Wszystkie pierwszaki świetnie poradziły sobie z konkurencjami.Wykazały się odwagą, sprawnością działania, wyobraźnią, a przede wszystkim ogromnym poczuciem humoru.
Za to wszystko, po złożeniu chóralnego przyrzeczenia, obie klasy otrzymały certyfikaty stwierdzające przyjęcie ich do najstarszej grupy wiekowej w naszej szkole.Zdjęcia w albumie.
Nakrętki
ZAKRĘCONA AKCJA ! ! ! Od września ruszyła kolejna edycja zbiórki nakrętek. W tym roku zbieramy na dwa cele jednocześnie. Nadal zbieramy jak w roku ubiegłym na dodatkowe zajęcia dla uczniów ze Szkoły Specjalnej oraz po raz pierwszy na schronisko „Ciapek”. Wiem, że macie duże serduszka i los naszych hajnowskich czworonogów nie jest Wam obcy, więc zachęcam, by zbierać w tym roku z podwojoną siłą, bo i dzieci i zwierzęta potrzebują naszej pomocy.
Wszystkich „zakręconych zbieraczy”, czyli uczniów, rodziców, wychowawców, nauczycieli bardzo serdecznie zachęcam do tej akcji.
PAMIĘTAJ - WARTO POMAGAĆ INNYM !
Koordynator: M. Kordecka
Dzień Patrona 28 listopada 2014
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Patrona 28 listopada 2014.
Andrzejki 27 listopada 2014
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Andrzejki 27 listopada 2014.
Otrzęsiny 27 listopada 2014
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Otrzęsiny 27 listopada 2014.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
ŚLUBOWANIE KLAS I
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce zostali pełnoprawnymi uczniami. 28 listopada b.r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień. Naszą szkołę odwiedzili znamienici goście: Burmistrz miasta - J. Sirak, inspektor oświaty – J. Stefaniuk, przedstawiciel Nadleśnictwa w Ha-ce – M. Mackiewicz, aspirant I.Kuptel – KP w Ha-ce, I.Hapunik dyr. Przedszkola nr 1, I. Raszkiewicz dyr. Przedszkola nr 2, D. Durzyńska dyr. Przedszkola nr 3, M. Maciuka zas. Dyrektora Przedszkola nr 5, E.Surel – wychowawca Białowieskiego Domu Dziecka, J. Szumowska przedstawiciel Rady Rodziców, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i uczniowie klas II i III. Aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor A. Chudek. Odbyło się uroczyste ślubowanie. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrymi Polakami. Po uroczystości uczniowie otrzymali drobne upominki i udali się na słodki poczęstunek.
Elżbieta Kułaj
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu ŚLUBOWANIE KLAS I.
Akcja Wszystkie Kolory Świata
Nasz szkolny Wolontariat zaprasza do udziału w III edycji Akcji Wszystkie Kolory Świata. Organizatorem jest firma UNICEF.
Sudan Południowy jest jednym z krajów,w których wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno-sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią aż połowę społeczeństwa Sudanu. Zagrażają im takie choroby jak cholera, odra,polio, czyli choroby, którym współczesny świat potrafi przeciwdziałać. Najprostszymi najbardziej efektywnym sposobem jest zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia.
Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Sudanie Południowym, tak, by ograniczyć śmiertelność dzieci spowodowaną powyższymi chorobami.Projekt Wszystkie Kolory Świata jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Sudanie Południowym.
Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami,a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF.
Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj,z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich będzie zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełnią akt urodzenia laleczki.
Laleczki będziemy tworzyć w naszej szkole we czwartki o 13.50-14.35 w sali 33.
Ze wszystkich laleczek,wykonanych przez naszych uczniów w lutym zrobimy wystawę i wybierzemy najładniejszą.
Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku z Sudanu Południowego przekazując na ten cel darowiznę (min.10 zł)-będzie to zbiórka pieniążków w naszej szkole (luty 2015)
Kolejny etap to Konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę(dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie).
Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Konkurs będzie prowadzony na Facebooku, na oficjalnej stronie projektu Wszystkie Kolory Świata. Konkurs będzie odbywał się między 2 a 16 marca 2015r. (po zakończeniu właściwego etapu projektu).Więcej informacji na www.unicef.pl
Małgorzata Wiszniewska
Patriotycznie w świetlicy
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Patriotycznie w świetlicy.
Patriotycznie w świetlicy
Jak co roku w świetlicy przygotowywaliśmy się do obchodów Święta Niepodległości. Przez cały tydzień odbywały się zajęcia dydaktyczno - wychowawcze z cyklu "Polska Nasza Ojczyzna". Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat naszej ojczyzny. Poznały i utrwaliły ważne informacje dotyczące Polski, jej położenia, granic, tradycji oraz symboli narodowych. Świetliczaki rysowały i kolorowały orła białego - godło Polski i wykonały biało-czerwone flagi, nauczyły się również piosenki " Nasza ojczyzna". Obejrzeliśmy także animowany film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, dzięki któremu dzieci mogły dowiedzieć się, skąd wzięła się symbolika Polski, barwy flagi narodowej oraz hymn. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy pieśni żołnierskie i patriotyczne tj. "Pierwsza Brygada", "O mój Rozmarynie", „Szara Piechota", "Przybyli ułani.." Świetliczaki dowiedziały się jak należy zachowywać się podczas grania hymnu i jaką postawę należy wtedy przyjąć. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn "Mazurek Dąbrowskiego".
Obchody Dnia Niepodległości w Domu Dziecka
W dn. 12 listopada uczniowie klasy 2 bg gościli w Domu Dziecka w Białowieży. Pani Dyrektor placówki Krystyna Dackiewicz wraz z wychowankami i Paniami Wychowawczyniami zaprosiła nas na obchody Dnia Niepodległości.
Na początek był apel, następnie quiz wiedzy historycznej. Na koniec wszyscy uczestnicy podzielili się na grupy i wspólnie wykonywali prace plastyczne (kotyliony,mapy Polski,flagi Polski z wykorzystaniem bibuły i plasteliny).
Uroczysty wieczór zakończył słodki poczęstunek.
Anna BowtruczukZapraszamy do galerii zdjęć.
Złaz andrzejkowy w Topczewie
W dniach 21-22.11.2014 r. gromada zuchowa ,,Młode Wilki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce wzięła udział w złazie andrzejkowym w Topczewie , którego organizatorem był Hufiec w Bielsku Podlaskim. Nasze zuchy wykazały się ogromna odwagą , ponieważ po raz pierwszy spędziły noc poza domem z dala od rodziców i tym samym realizowały drugi punkt Prawa Zuchowego , który brzmi,, Zuch jest dzielny’’ .
Po przyjeździe na miejsce zuchy zostały zakwaterowane w Szkole Podstawowej im. Ks. F.J. Falkowskiego , a następnie gromada zuchowa wzięła udział w inauguracyjnym apelu oraz świeczkowisku . Świeczkowisko ,to jeden z elementów obrzędowości harcerskiej , gdzie zapalane są świece, śpiewa się piosenki harcerskie oraz opowiada gawędę.
Drugi dzień pobytu zapowiadał się również atrakcyjnie . Po śniadaniu ,,Młode Wilki” uczestniczyły w Liturgii Świętej , a następnie każda drużyna dostała do wykonania zadanie w terenie. Uwieńczeniem wykonanych wzorowo poleceń była zabawa na śniegu oraz pląsy z udziałem zuchów z innych gromad i harcerzy.
Pobyt w Topczewie był bardzo udany. Na kolejny złaz czekamy z niecierpliwością , który odbędzie się już wiosną ,w malowniczej i przepięknej Puszczy Białowieskiej.
Wyjazd na zlot został sfinansowany przez Urząd Miasta w Hajnówce. Gorące podziękowania zuchy składają panu burmistrzowi - Jerzemu Sirakowi oraz pani inspektor oświaty – Jolancie Stefaniuk.
Czuwaj! dh. Jolanta Parfieniuk
Konkurs plastyczny - Portret dobrego gospodarza oraz KONKURS LITERACKO / POETYCKI Dobry gospodarz-widziany oczami młodego człowieka
Konkurs plastyczny - Portret dobrego gospodarza
Format pracy A4 , technika wykonania portretu- dowolna.
Konkurs zorganizowany jest w związku z nowymi wyborami do władz samorządowych ( 16 .XI .2014r. )
Podpisaną pracę ( z tyłu kartki) : imię ,nazwisko , klasa , szkoła, opiekun, wraz z adnotacją kogo przedstawia -proszę dostarczyć do sekretariatu SP Nr 2 lub (s.12 B) do p. Doroty Woźniak- Nowickiej, do 05 . XII . 2014r
KONKURS LITERACKO / POETYCKI: Dobry gospodarz-widziany oczami młodego człowieka
Dla ucz. kl. I-III gim.
Prace ( wiersz lub proza) powinny być przygotowane na komputerze i nie przekraczać dwóch stron napisanych czcionką -„12”. Przekazywać je proszę w 3 egzemplarzach , w teczce z podpisem : imię, nazwisko, klasa, szkoła , opiekun. Prace proszę podpisać „godłem”( wymyśloną nazwą) autora i zamieścić go przy danych umieszczonych w teczce. Zdać je do sekretariatu S P Nr 2 w Hajnówce lub p. Doroty Woźniak- Nowickiej (s. 12B), w terminie do 05. XII . 2014r.
wiecej o konkursie: Konkurs.docx
Gościnny występ w ramach spotkań integracyjnych
W ramach spotkań mających na celu integrację dzieci z różnych szkół i dzieci niepełnosprawnych, dnia 14 listopada 2014 r., odbyło sie w naszej szkole spotkanie wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce z dziećmi klas III a i IIc oraz uczniami klasy autystów naszej szkoły. Spotkanie dotyczyło Święta Niepodległości. Wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zaprezentowali inscenizację poświęconą odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Na zakończenie starsi koledzy włączyli też młodsze dzieci do czynnego udziału w przedstawieniu. Wszyscy wspólnie wygłosili "Katechizm małego Polaka" oraz odśpiewali hymn narodowy. Spotkaniu towarzyszył uroczysty i patriotyczny nastrój. Zorganizowały je wychowawczynie klasy IIIa: J. Berent i E. Jabłońska.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Narodowe Święto Niepodległości
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Narodowe Święto Niepodległości.