„Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu.”
/Antoni Czechow/
Europejskie Dni Języków w Zespole Szkół Nr 2 – projekt językowy
26.09-25.10.2013
Przełom września-października przebiegał w naszej Szkole pod hasłem „Jesteśmy Europejczykami”, czyli Europejskie Dni Języków. Zorganizowane zostały liczne „eventy”, m.in. : turnieje wiedzy, konkursy recytatorskie, dyktando, etc.
Dnia 9 października odbył się ‘Turniej Wiedzy o Krajach Europejskich’. Przygotowały go nauczycielki – Panie Anetta Mackiewicz i Ewa Oniszczuk. W przyjacielskiej atmosferze oraz przy gorącym dopingu z zadaniami konkursowymi zmagali się najpierw reprezentanci klas V i VI, a następnie wszystkie klasy gimnazjalne. Pytania dotyczyły różnych zagadnień m.in.: kultury, sztuki, geografii, historii, realiów życia codziennego mieszkańców Unii Europejskiej.
W kategorii klas V i VI: I miejsce zajęła kl. VIa, II miejsce zdobyła kl. VIb, III miejsce – kl. Va. W kategorii klas gimnazjalnych: I miejsce zajęła kl. IIIag; II miejsce zdobyła kl. Iag, III miejsce – kl. Ibg .
Sponsorami nagród dla uczestników byli: Starostwo Powiatowe Hajnówka, Nadleśnictwo Hajnówka i wydawnictwo Nowa Era.
W komisji konkursowej pracowały nauczycielki języków obcych: Iwona Sadowska – Łomaszkiewicz, Anna Hempel – Łapińska oraz Ewa Oniszczuk i uczennica klasy IB gimnazjum – Ewelina Onopiuk.
Flagi państw europejskich przygotowane wcześniej przez klasy VI, gazetki z podstawowymi zwrotami w różnych językach naszego „starego kontynentu” (Europy), projekt: „Kraje i narodowości”, które znajdują się na korytarzach szkolnych i w salach językowych pozwalają na utrwalenie symboli poszczególnych krajów oraz wprowadziły uczniów i nauczycieli w nastrój iście europejski.
Uczenie się języków obcych uwrażliwia, poszerza horyzonty, uczy tolerancji i to dzięki nim możemy wszędzie czuć się jak u siebie w domu. Zachęcamy do rozwijania swoich językowych zainteresowań.
10 października młodsi uczniowie naszej Szkoły wykazali się umiejętnościami recytatorskimi w języku angielskim. Drugo- i trzecioklasiści zaprezentowali szeroki repertuar wierszy dziecięcych. Komisja, w składzie : Pan Dyrektor -Adam Chudek, Anna Hempel – Łapińska oraz Joanna Rejent, oceniała płynność, poprawność językową i ogólne wrażenie artystyczne.
I miejsce zajęła Daria Panas z klasy IIIA; II miejsce zajął Szymon Bajko z klasy II B; III miejsce zajęła Roksana Kozar z klasy IIIA. Wyróżnienia otrzymali: Kinga Mackiewicz IIB, Karolina Siemiacka IIB, Julianna Masalska, IIIA.
Konkurs przygotowały Panie: Iwona Sadowska – Łomaszkiewicz i Katarzyna Perestret. W trakcie konkursu zachwycała oprawa plastyczna sali przygotowana przez Panią Iwonę Sadowską – Łomaszkiewicz . Nagrody zostały ufundowane przez wydawnictwa i nauczycielki języka angielskiego.
16 października miał miejsce Turniej Wiedzy o „Hamlecie” Williama Szekspira. Uczniowie klas IIA i B gimnazjum obejrzeli ekranizację dramatu „Hamlet”, aby następnie udzielić 30 odpowiedzi na pytania związane z utworem, filmem i Williamem Szekspirem. Padły pytania typu: „Czy wiecie gdzie urodził się Szekspir?”, „Jak brzmią słynne słowa Hamleta świadczące o jego konflikcie wewnętrznym?”, „Co zawsze wypłynie, nawet spod ziemi…?” Ekspertką w temacie okazała się Anna Romaniuk z klasy IIB gimnazjum. Kolejni uczniowie z wynikami godnymi wymienienia: Maciek Plis IIA, Diana Urynowicz IIB, Klaudia Korolko IIB, Szymon Samosiuk IIA i Krystian Maksymiuk IIB. Turniej oraz lekcje kulturowe z filmem przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego: Iwona Sadowska – Łomaszkiewicz i Anna Hempel – Łapińska.
Albert Einstein mówił: „Nie potrafię pisać po angielsku, bo język ten ma perfidną ortografię. Kiedy czytam, słyszę jedynie słowa, lecz nie jestem w stanie zapamiętać, jak wyglądają napisane.”.
Uczniowie naszej Szkoły klas VI SP, I-III gimnazjum zmierzyli się z ortografią angielską i pisaniem ze słuchu w III Ogólnoszkolnym Dyktandzie z Języka Angielskiego w dniach 21-25.10. 2013r. Mistrzami ortografii angielskiego okazali się :
- w klasach VI:
I miejsce – Michał Baczyński VIA (0 błędów!) BRAWO!
II miejsce – Paweł Zabrocki VIA (1 błąd)
III miejsce – Dawid Kozar VIA (2 błędy)
wyróżnienia – Dawid Bajko i Jakub Siegień VIA (po 9 błędów);
- w klasach I gimnazjum
Wyróżnienie: Sebastian Roziak
- w klasach II gimnazjum:
I miejsce – Gabriel Zabrocki i Maciej Plis IIA (po 3 błędy)
II miejsce – Konrad Godończuk IIA (4 błędy)
III miejsce – Anna Romaniuk IIB (6 błędów)
- w klasach III gimnazjum:
I miejsce – Małgorzata Wróblewska IIIB (3 błędy)
II miejsce – Monika Zakrojszczyk IIIB (4 błędy)
III miejsce – Kamila Korolko IIIB (5 błędów)
Wyróżnienia – Małgorzata Androsiuk i Diana Prokopiuk IIIB(po 6 błędów), Paweł Grygoruk IIIB (9 błędów).
Pisownia wszystkich najtrudniejszych słów została przeanalizowana na lekcjach języka angielskiego. Dyktanda sprawdzały i błędy liczyły nauczycielki języka angielskiego: Iwona Sadowska – Łomaszkiewicz, Anna Hempel – Łapińska. Najtrudniejsze okazały się najłatwiejsze i najczęściej używane słowa, np.: with, beautiful, also, there are.
25 października 37 uczniów naszej Szkoły z klas IV-VI SP i I-III gimnazjum wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie – Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Lingua Plus pod patronatem wydawnictwa Amercom. Wyniki zostaną ogłoszone za miesiąc. Konkurs przeprowadziły Anna Hempel – Łapińska i Iwona Sadowska – Łomaszkiewicz.
20 uczniów naszego Gimnazjum zgłosiło się do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego dla Gimnazjów organizowane przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Bogumiła Linde w Poznaniu ( pod patronatem MEN ). Od 3 listopada uczniowie będą rozwiązywać on-line zadania językowe w zakresie leksyki, gramatyki, czytania i słuchania tekstu ze zrozumieniem. Uczniowie są przygotowywani przez panie Annę Hempel-Łapińską i Iwonę Sadowską-Łomaszkiewicz na zajęciach dodatkowych. Życzymy im powodzenia.
28.10.2013 uwieńczeniem działań językowych był Turniej Wiedzy o Rosji w klasie IA gimnazjum, która rozpoczyna dopiero naukę języka rosyjskiego. Uczniów zaskakiwały pytania typu: Który car kazał obcinać brody bojarom? , W ilu strefach czasowych leży Rosja?, Z czego zasłynęła caryca Katarzyna II ?, Kto założył Moskwę itd. Najbogatszą wiedzą dotyczącą historii, geografii, słynnych postaci i zwyczajów wykazali się następujący uczniowie:
Kategoria klas I:
I miejsce – Monika Turowska i Klaudia Matysiuk IA - 19 pkt,
II miejsce – Julia Kolinko,Dawid Gromotowicz i Kamil Masalski – 17 pkt,
III miejsce – Kinga Dmitruk, Adam Gdowski i Patryk Kamiński – 15 pkt.
Kategoria klas II:
I miejsce – Karolina Niebyt IIA – 16 pkt,
II miejsce – Dominika Osipiuk i Szymon Samosiuk IIA - 15 pkt,
III miejsce – Diana Cebryk i Iza Chraboł IIA – 14 pkt.
Konkurs przeprowadziły Panie Anna Hempel – Łapińska i Alina Jakimiuk na lekcji języka rosyjskiego.
Mottem ostatniego przedsięwzięcia językowego była myśl Johanna Goethe : „Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem”.
Uczniowie, którzy uczą się w naszej Szkole języka białoruskiego zmagali się w Konkursie Wiedzy o Białorusi „Wasilki” . Przygotowani zostali przez panią Ewę Oniszczuk. Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do rozwijania oraz podejmowania próby komunikacji językowej, do intelektualnych wyzwań, jak również kształtowania postawy ciekawości i otwartości kultury białoruskiej. Materiał językowy ujęty w testach konkursowych uwzględniał elementy wiedzy o białoruskiej kulturze, tradycji, literaturze i geografii.
Podsumowując – dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za pomoc i życzliwość w realizacji projektu „Dni Języków Europejskich”. Zapraszamy w przyszłym roku.
Miejmy nadzieję, że o żadnym z naszych uczniów nie powiedzą: „Mówił trochę w każdym europejskim języku, i w każdym języku najchętniej milczał.”/Sándor Márai/.
Relację przygotowały – Anna Hempel – Łapińska i Iwona Sadowska - Łomaszkiewicz
Zapraszamy do galerii.
Nauczyciele języków obcych:
Anetta Mackiewicz
Katarzyna Perestret
Iwona Sadowska – Łomaszkiewicz
Ewa Oniszczuk
Anna Maria Bowtruczuk
Alina Jakimiuk
Anna Hempel - Łapińska