Aktualności
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024
Finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników w roku szkolnym 2023/2024
W dniu 9 maja o godz. 12:00. odbył się ostatni etap VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Test finałowy był testem drużynowym. Uczennice klas VII z naszej szkoły: Hanna Fiedoruk, Lidia Kuczko i Patrycja Odziejewicz zdobyły 149/170 pkt - II miejsce i tytuł
I Wicemistrza Polski.W konkursie rywalizowało 14643 uczniów z całej Polski. Do finału z grupy wiekowej klas 7-8 zakwalifikowały się tylko 254 osóby. Nasze uczennice to elita czytelnicza Polski.
Gratulujemy!!!
nauczyciele bibliotekarze
UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W HDK
- 22
14 maja o godz. 11.00 w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plastycznej „Z naszej perspektywy. Architektura sakralna Hajnówki i okolic”.
Autorami prac są uczestnicy koła plastycznego działającego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce. Koło zapoczątkowało działalność w 2022 roku w bibliotece szkolnej. Mimo krótkiego czasu istnienia uczestnicy maja na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Na kółko specjalizuje się w technice opartej na monotypii i pastelu olejnym. Szczególny nacisk kładziony jest na ekspresję koloru, dobrą kompozycję i samorealizację uczniów.
Tematem wystawy jest architektura sakralna najbliższej okolicy Hajnówki. Uczniowie w bardzo indywidualny i subiektywny sposób pokazali piękno okolicznych cerkiewek i kościółków.Przygotowanie wystawy pochłonęło wiele tygodni twórczego wysiłku, dzięki temu teraz możemy cieszyć się harmonią barw, ekspresją linii i zaskakującą kompozycją.
Obrazy powstały pod artystyczną opieką Daniela Gromackiego.
Wystawa zorganizowana w ramach Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Daniel Gromacki
ARTYSTYCZNE PODRÓŻE NASZYCH UCZNIÓW
- 1
Ile kolorów ma muzyka? Co podpowiada wyobraźnia, kiedy słyszymy dźwięki nut? Jak twórczo bawić się sztuką, jednocześnie ucząc się? Odpowiedzi na te pytania szukali laureaci międzynarodowego konkursu plastycznego pod patronatem UNESCO Polska, którego podsumowaniem był 33. Festiwal Sztuki Pięknej Color Art, odbywający się w dniach 5. - 10.05.2024r. w Goleniowie i Międzywodziu. Wśród młodych poszukiwaczy artystycznych wrażeń znalazła się uczennica naszej szkoły - Eliza Giermaniuk z klasy 3b, uczestniczka koła plastycznego prowadzonego przez Pana Daniela Gromackiego, która zdobyła w konkursie II miejsce w kategorii: malarstwo. Na konkurs wpłynęło 1500 prac z 15 krajów świata. Praca Elizy pod tytułem ,,Muzyka Hiszpanii" przyniosła jej szczęście, tym bardziej, iż nagrodą były pięciodniowe warsztaty artystyczne w malowniczej, nadmorskiej miejscowości Międzywodzie. Organizatorzy festiwalu przygotowali laureatom oraz ich opiekunom moc wrażeń i interesujących zajęć. Dzieci tworzyły ,,żywe obrazy" na podstawie reprodukcji słynnych dzieł. Bawiły się w fotografię, robiąc zdjęcia za pomocą drewnianego pudełka i blaszanego garnka. Poznawały dzieła mistrzów podczas zabawy obrazami. Podziwiały piękno Bałtyku w Międzyzdrojach. Budowały zamki z pisaku, słuchały szumu fal i zachwycały się pięknem nadmorskiego krajobrazu. Dyskoteki, ogniska i kino plenerowe wieczorową porą dodawały uroku i wprawiały wszystkich w niemal wakacyjny nastrój. Po pięciu dniach twórczej beztroski trudno było się rozstać z artystyczną grupą i powrócić do rutyny codzienności. Na szczęście to, co w sercu i wspomnieniach pozostanie na długo, bardzo długo, być może na zawsze :)
P.S. Dziękujemy serdecznie Panu Danielowi Gromackiemu za opiekę artystyczną i czuwanie nad młodymi umysłami, z których wydobywa Pan to, co najlepsze, ucząc, jak patrzeć na świat w nieoczywisty, często magiczny sposób.
Anna Giermaniuk
WYNIKI KONKURSU MATEMATYCZNEGO KANGUR 2024
Znamy już wyniki Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2024”, który jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Kangur to konkurs matematyczny o zasięgu międzynarodowym i sam udział w takim konkursie jest już dużym wyróżnieniem. Zadania są o zróżnicowanym stopniu trudności, ale część jest naprawdę trudnych, wymagających logicznego myślenia i wiedzy ponad program swojej klasy. Najwyższe wyniki uzyskali:
Makary Dawidziuk kl. IV b – wynik bardzo dobry
Tymon Puchowicz kl. II b – wynik wyróżniony
Jakub Aleksiejuk – kl. VI b – wynik wyróżniony
Patryk Wasiluk – kl. VI c – wynik wyróżniony
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy uzyskanych wyników !
Aneta Korobkiewicz
STO TWARZY... CZESŁAWA MIŁOSZA
Wystawa szkolna poświęcona życiu i twórczości Czesława Miłosza jest doskonałą okazją do zapoznania się z dziełami wybitnego polskiego poety. Na wystawie prezentowane są prace plastyczne uczniów klas 7, które są natchnione poezją Miłosza. Prace te pokazują różnorodne interpretacje portretu poety, od abstrakcyjnych kompozycji po realistyczne.
Daniel Gromacki
XI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Pejzaże mistyczne” - Niesamowite talenty naszych uczniów
XI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Pejzaże mistyczne” Architektura Lublina i okolic to wyjątkowe wydarzenie dla młodych talentów z całego świata.
Nagroda III miejsca przypadła utalentowanej Magdzie Zakrzewskiej z klasy IIIb, która w swojej pracy w sposób wyjątkowy oddała mistyczną atmosferę architektury Lublina. Gratulujemy Madzi i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!
Ponadto wyróżnienie Prezesa Stowarzyszenia Pastelistów Polskich pani Bernadetty Stępień otrzymała uczennica klasy IVB, Małgorzata Surel, za wyjątkowe podejście do tematu i niezwykłą precyzję w wykonaniu swojej pracy.
Dziękujemy za wspaniałe prace, które zachwycają swoim mistycznym urokiem.
Mamy nadzieję, że ta magiczna podróż w świat sztuki będzie inspiracją dla kolejnych twórczych wyzwań i osiągnięć.
Opieką artystyczną nad uczennicami sprawował Daniel Gromacki
Daniel Gromacki
Miejski Konkurs Matematyczny "Młody Matematyk"
- 35
W miesiącach marzec/kwiecień odbyła się XII edycja Miejskiego Konkursu Matematycznego „Młody Matematyk”- pod patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka. Tradycyjnie konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie- w marcu- chętni uczniowie w domu rozwiązywali zestaw zadań. Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 25 uczniów, którzy najlepiej rozwiązali otrzymane zadania. Dnia 25 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2 odbył się II etap-finał konkursu, gdzie uczniowie klas IV, V i VI mieli do rozwiązania zadania testowe oraz zadania otwarte.
W czasie sprawdzania prac przez nauczycieli, uczeń z klasy IV c – Bartek zaprezentował rodzaje kostek Rubika oraz opowiadał o nich np. ile ruchów trzeba wykonać aby je ułożyć. Wszyscy słuchali z zaangażowaniem i byli pod wrażeniem umiejętności kolegi, uczestnicy konkursu mieli też możliwość ułożenia kostki, po udzieleniu odpowiedzi na pytanie dotyczące kostki. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach-minikonkursach, które polegały na rozwiązywaniu łamigłówek matematycznych, labiryntów, układali tangramy. Wtedy też wzmocnili nadwątlone konkursem siły słodkim poczęstunkiem.Po zakończeniu warsztatów nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród sponsorowanych przez Burmistrza Jerzego Siraka, Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Zakłady Maszynowe Hamech. Nagrody wręczył Burmistrz Jerzy Sirak i dyrektor szkoły Adam Jerzy Chudek.
W dwunastej edycji konkursu zwycięzcami zostali:
Klasa IV
I msc- Natan Klimuk - SP 2
II msc- Damian Pryczynicz- SP 2
III msc- Hanna Jurczuk- SP 2
Klasa V
I msc- Gabriel Ignatowicz- SP4
II msc- Maksymilian Wysocki- SP4
III msc- Oliwia Orzechowska -SP 2
Klasa VI
I msc- Jakub Aleksiejuk - SP 2
II msc- Bartosz Sadowski - SP 1
III msc- Anna Minkiewicz- SP 1
Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie uczestnikom konkursu .
Organizatorki konkursu: Małgorzata Szumarska, Katarzyna Sirocka
Wystawa plastyczna: „Z naszej perspektywy. Architektura sakralna Hajnówki i okolic”
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy prac plastycznych pt. „Z naszej perspektywy. Architektura sakralna Hajnówki i okolic”.
Wernisaż odbędzie się w Hajnowskim Domu Kultury w dniu 14 maja 2024 roku o godzinie 11:00.
Autorami prac są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, uczestnicy koła plastycznego:
-
Joanna Dec 2a
-
Aleksandra Samusiewicz 2c
-
Michał Antoniuk 3b
-
Natalia Lach 3b
-
Magda Zakrzewska 3b
-
Eliza Giermaniuk 3b
-
Oksana Kononiuk3b
-
Hanna Gaszczyńska 3b
-
Hanna Jurczuk 4a
-
Milena Wasiluk 4a
-
Małgorzata Surel 4b
-
Marlena Mackiewicz 4b
-
Nikola Cederštrema 4b
-
Wiktoria Anasińska 4b
-
Maria Szerszunowicz 4c
-
Julita Kupaj 4c.
Daniel Gromacki
-
Mamy wyniki English Ace -konkursu z języka angielskiegoo
ENGLISH ACE odbył się 15 marca 2024, w macierzystych szkołach uczestników. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.
W konkursie English Ace w tym roku uczestniczyło 5 863 uczniów z 254 szkół. Wyłoniono 71 laureatów.
W województwie podlaskim 18 szkół i 539 uczniów.
Z naszej szkoły było to 39 uczniów klas 4-8. Wszystkim dziękujemy za udział- punkty oraz oceny z języka angielskiego za Wasze osiągnięcia niebawem.
Oto wyniki:
Kl.4.
Eryk Cwityński -75% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Kl.5.
Hubert Bogdanowicz -83% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Alicja Antoniuk -82% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Natan Stańczuk -81% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Lena Romanczuk -79 % punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Kl.6.
Jakub Aleksiejuk-94% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Kamil Parchotik- 92% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Agata Dzierżanowska- 91% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Patryk Wasiluk -85% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Bartłomiej Świerżewski-79% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Mikołaj Łęczycki -78% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Anastazja Martyniuk-76% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Kl.7.
Łukasz Szulc-78% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Karolina Bilkiewicz- 75% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Lidia Kuczko-75% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie),
Kl.8.
Michał Stulgis- 80% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie),
Michał Zajkowski-96% punktów możliwych do zdobycia (dyplom za uzyskanie świetnego wyniku w konkursie oraz nagroda rzeczowa o wartości 300 zł).
Ogromne gratulacje!!!
Katarzyna Adamczyk
Anna Bowtruczuk
Katarzyna Kacprzak
Pola Nadziei 2024
Rozkwitły Pola Nadziei!
Do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im.Władysława Jagiełły w Hajnówce – ze wszystkich zerwanych kwiatów został tylko jeden mały bukiecik, a zebraną kwotą ze sprzedaży żonkili postanowili podzielić się właśnie z hospicjum.
Fantastyczna inicjatywa, która mamy nadzieję wpisze się w hospicyjny kalendarz i będziemy mogli współpracować z dziećmi i młodzieżą z pobliskich placówek oświatowych, zwłaszcza, że udział w Polach Nadziei jest doskonałą szansą na rozbudzanie w uczniach wrażliwości na potrzeby osób chorych.
Dziękujemy za wspólny czas i rozmowę. Przed nami nowe działania na rzecz podopiecznych Hospicjum w Makówce.
Szkolny Wolontariat Dwójki.
Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki
- 39
W naszej szkole miesiąc marzec był bardzo intensywny. Klasy II a, b, c i III a, b, c zostały objęte profilaktycznym projektem pt. „POZNAJ, ZROZUM, NIE OCENIAJ!”.
Dzieci zostały zapoznane z dużą porcją wiedzy. Szczególna uwaga została zwrócona na Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Uczniowie mogli się dowiedzieć , że data jest nieprzypadkowa – nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Dodatkowo zostały zapoznane z ideą Kolorowych Skarpetek, które są synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Na zakończenie zajęć wykonały piękne bransoletki z hasłami tolerancji szacunku wobec drugiego człowieka.
Dzięki pracy nad zwiększeniem świadomości społecznej możemy stworzyć lepszy świat, w którym każdy, niezależnie od swoich różnic, ma szansę na godne i pełne życie – POZNAJ, ZROZUM, NIE OCENIAJ!
Agnieszka Zabrocka – pedagog
Katarzyna Zajkowska – psycholog
Adam Turkowicz – pedagog specjalny
Dni Teatru w Bibliotece
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas czwartych uczcili Dni Teatru, oglądając autorskie przedstawienie Koła Artystyczni. Jak to jest zabawić się w teatr? Co to znaczy wyrazić siebie słowem lub gestem? Lub po prostu dobrze się bawić, kreując świat przedstawiony na małej scenie? Można zostać kim się tylko chce, nawet zadufanym w sobie rycerzem, uaktualniającym nieustannie swój wymuskany profil na Instagramie lub wybrednym smokiem rzadkiego gatunku o obolałej paszczy.
Monika Rybitwa
Sukces w wojewódzkim konkursie plastycznym
- 1
Wojewódzki konkurs plastyczny "Krajobraz Polski - Tradycje, Współczesność, Przyszłość", organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku, okazał się niezwykle udany dla dwóch uczennic z naszej szkoły. Eliza Giermaniuk zdobyła nagrodę, natomiast Małgorzata Surel została wyróżniona za swoje wyjątkowe prace.
Aby uczcić ich sukces, wybraliśmy się również do Centrum Edukacji Nauczycieli, gdzie ma miejsce wystawa "Z naszej perspektywy". Mieliśmy okazję podziwiać tam prace autorstwa uczestników koła plastycznego przy SP2 w HajnówceDzięki udziałowi w konkursie i wizycie na wystawie, nasze uczennice zdobyły cenne doświadczenie oraz dodatkową motywację do dalszego rozwoju artystycznego.
Prace powstały pod artystyczną opieką Daniela GromackiegoDaniel Gromacki
WIOSENNA ŁĄKA
- 2
Na edukacji polonistycznej dzieci wykonały ciekawe prace z użyciem żywych kwiatów i roślin nazbieranych z rodzicami na spacerze i własnych ogródków.
Paulina Czemerych
AKCJA ŻONKILE
- 7
Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i znajomość historii.
Klasa 7a wzięła udział w Akcji Żonkile zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zajęcia związane były z upamiętnieniem 81 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, która przypada 19 kwietnia.
Marta Łukaszuk
Akcja wolontariatu Książki bez recepty
„Książka bez recepty” to akcja, która objęła 50 miejsc w całym kraju.
8 kwietnia naszą szkołę odwiedzili organizatorzy -pani Iza z synem Mieszko, liderem projektu.
Książki ze zbiórki z naszej szkoły trafią do szpitala na południu Polski , zaś hajnowski szpital dziś otrzymał spory książkowy zapas.
Dziękujemy raz jeszcze za każdą książkę wszystkim ofiarodawcom. Bibliotekarzom -panu Danielowi i pani Grażynie za miejsce zbiórki,za pomoc i dobrą logistykę.
Nasza szkoła była jedyną placówką z województwa podlaskiego , która wzięła udział w zbiórce „Książka bez recepty.”
Do udziału w zbiórce namówiła nas przecudowna nauczycielka pani Ewa Kolbusz ambasadorka akcji Książka bez recepty, z którą współpracujemy od kilku lat. Pani Ewa pracuje w Szkole Podstawowej nr 4, w klasach 1-3 i jest z miasta Rydułtowy, które było partnerem projektu norweskiego.
Jak się okazało pani Iza , pani Ewa i szkolne opiekunki wolontariatu pani Ania i pani Małgosia znają się z ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”,z czasów pandemii.
Jaki ten świat mały
Otrzymaliśmy specjalne podziękowania,które dzisiaj przekażemy na ręce Dyrekcji, bo bez ich wsparcia nie byłoby takiego sukcesu.
Oczywiście wychowankom-wolontariuszom z klasy 7b za posegregowanie i ponoszenie książek do auta również dziękujemy.
Otrzymaliśmy sadzonkę niezapominajki.
Obiecujemy, że zasadzimy ją w przyszkolnym ogródku.
„Wszystkie książki można podzielić na dwie grupy: na chwilę i na każdą chwilę.”(J.Ruskin)
Szkolny Wolontariat Dwójki
Rozstrzygnięcie konkursu pt."Ptaki przylatujące na wiosnę".
- 9
Komisja w składzie Paulina Czemerych i Anettą Trusiewicz-Kolinko wyłoniły laureatów konkursu.
I miejsce:Zuzanna Wenska, Hanna Goszczyńska, Maja Jarmoc, Olga Janiak,Marysia Nazaruk
II miejsce:Bartosz Gęborys,Bartek Tellos,Zuzanna Szawelsk
III miejsce:Julian Owerczuk,Mateusz Kozłowski, Anna Bartoszuk
Wyróżnienie:Laura Kaszel, Natalia Lach, Blanka Dobosz, Hania Wojciuk, Nikola Dmitruk, Jędrek Goławski, Filip Opolski
Serdecznie gratulujemy
W dniu 15.04.2024 nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów w konkursie plastycznym "Ptaki przylatujące na wiosnę"
Wycieczka do PARKU WODNEGO SUNTAGO.
- 12
„Suntago” to największy zadaszony park wodny w Polsce i Europie, mogący pomieścić do 15 000 osób. Zajął 10. miejsce w rankingu najlepszych parków wodnych Europy według European Star Award. Podzielony jest na 3 strefy tematyczne: Jamango, Relax i Saunaria. Dlatego też z wielką ciekawością 10 kwietnia uczniowie z klas 4b, 5a i 7a pod opieką pań Ewy Gierasimiuk, Ilony Wasiluk, Marty Łukaszuk oraz rodziców Filipa z 4b wybrali się w to miejsce.
Naszym celem było skorzystanie z atrakcji strefy „Jamango”, a było ich co niemiara. W tej strefie znalazło się 300 palm (prawdziwych!), 4000 leżaków, 32 zjeżdżalnie na 6 kondygnacjach, o łącznej długości ponad 3,2 kilometrów. Najdłuższa zjeżdżalnia “Jungle Eclipse” mierzy 320 metrów, co czyni ją największą w Europie. Znajdują się tu również między innymi: zjeżdżalnie pontonowe przeznaczone dla 1, 2 i 4 osób, zjeżdżanie z zapadniami, ośmiotorowa zjeżdżalnia “Raindbow Race” po której zjeżdża się na specjalnych przeznaczonych do tego matach głową do przodu, oraz wiele innych. Jest tu też basen z falami, dzikie rzeki, symulator Surf-Air oraz wewnętrzny i zewnętrzny wodny plac zabaw. Łączna powierzchnia basenowa w tej strefie zajmuje 2000 m².
Nie ma się więc co dziwić, że siedmiogodzinny pobyt minął wszystkim bardzo szybko. Naładowani pozytywną energią, mega zmęczeni w późnych godzinach wieczornych szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Na pewno niejeden z nas jeszcze kiedyś tu powróci ;)
Marta Łukaszuk, Ilona Wasiluk, Ewa Gierasimiuk.
WIOSENNE DRZEWKA NA KÓŁKU PLASTYCZNYM
- 4
Na zajęciach uczestnicy kółka plastycznego wykonali kolorowe drzewa z użyciem kolorowej bibuły, plasteliny i rolki.
Paulina Czemerych