W kl.2b na zajęciach edukacyjnych uczniowie wykonali własny ogródek, gdzie posadzili bazylię i poziomki. Dowiedzieli się, co jest potrzebne do rozwoju roślin i ich posadzenia.
Paulina Czemerych
W kl.2b na zajęciach edukacyjnych uczniowie wykonali własny ogródek, gdzie posadzili bazylię i poziomki. Dowiedzieli się, co jest potrzebne do rozwoju roślin i ich posadzenia.
Paulina Czemerych
Na kółku plastycznym uczniowie wykonali "Panią Wiosnę".
Paulina Czemerych
Od wielu już lat w dniu 2 KWIETNIA obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego cel to propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Musimy pamiętać, że spektrum autyzmu to nie powód do innego traktowania, czy też wykluczenia społecznego. Autyzm to odmienny sposób spoglądania na świat wokół nas. Przecież każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. W naszej społeczności szkolnej mamy wielu uczniów zmagających się z różnymi trudnościami, również ze spektrum autyzmu, więc, na znak solidarności, tym intensywniej i aktywniej podjęliśmy różne działania.
Tego dnia w szkole nie było słychać DZOWNKÓW. W ramach solidarności, zrozumienia i empatii nasi uczniowie oraz nauczyciele symbolicznie ubrali się w kolor niebieski.
„Niebieskie motyle są wśród nas”
Tak brzmi hasło, które serca społeczności szkolnej niosły dziś w szeroki świat.
Pamiętajmy, że wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, uważność na potrzeby innych - to wartości bezcenne, które warto wciąż niezmiennie rozwijać i pielęgnować!
Agnieszka Zabrocka
Katarzyna Zajkowska
Adam Turkowicz
Uczniowie klasy 2b, 2c oraz zindywidualizowanej ścieżki kształcenia uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Ośrodek Integracji, podczas których wykonali świąteczne kartki. Zostaną one przekazane do Prawosławnego Domu Opieki Społecznej "Samarytatnin".
Katarzyna Sirocka
Postanowieniem Sejmu jedną z patronek roku 2025 została Olga Boznańska. To teraz właśnie przypada 160. rocznica urodzin, a także 85. rocznica śmierci wybitnej malarki, której kariera stanowi jeden z największych polskich sukcesów artystycznych na arenie międzynarodowej.
W holu naszej szkoły znajduje się wystawa pt. „Olga Boznańska – patronka 2025 roku”, która przybliża nam postać malarki. Dodatkową atrakcją wystawy są prace plastyczne w technice akrylu na płótnie, zdolnych uczennic Natalii Lach, Magdy Zakrzewskiej, Elizy Giermaniuk oraz Hani Gaszczyńskiej koła plastycznego, pod kierunkiem Magdaleny Gryc.
Zapraszamy na wystawę!
Nauczyciele bibliotekarze.
Na kółku plastycznym kl.2b ozdabiała drewniane jajka i króliczki wielkanocne.
Paulina Czemerych
Dnia 28 marca klasy 2 b i 2 c odwiedziły gospodarstwo agroturystyczne w Bujence. Mieliśmy okazję zobaczyć różnego rodzaju zwierzęta, a zwłaszcza alpaki. Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami. I już myślimy, dokąd wspólnie udamy się następnym razem.
Paulina Czemerych
W poszukiwaniu Pani Wiosny klasa 3 b wybrała się na wycieczkę do stadniny koni w Dubinach. Na początku oprowadzono nas po stajni, gdzie dowiedzieliśmy się o różnych rasach koni i ich charakterystyce. Następnie odbył się pokaz czyszczenia i siodłania konia, a chętni mogli spróbować swoich sił w karmieniu zwierząt oraz sprzątaniu stajni. Główną atrakcją była przejażdżka konna pod opieką instruktora, co dostarczyło wszystkim wielu emocji. Wycieczka była bardzo udana – nie tylko dostarczyła nam nowej wiedzy, ale także pozwoliła na bezpośredni kontakt z końmi. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
Jolanta Parfieniuk
Marzena Kardasz
„GAMBIT KRÓLOWEJ” to strategia, w której białe poświęcają pionka na początku gry, aby uzyskać silną kontrolę nad centrum szachownicy. To posunięcie, choć wydaje się odważne, często prowadzi do uzyskania dominującej pozycji i jest szczególnie skuteczne przeciwko mniej doświadczonym przeciwnikom.” Pod takim hasłem 25 marca w bibliotece szkolnej odbył się turniej szachowy. Turniej rozegrano w 2 grupach wiekowych:
Klasy IV-VI
Jan Bedkowski 4 B
Błażej Zabrocki 5B
Natan Klimuk 5C
Maciej Wiertel 5C
Grzegorz Gierasimiuk 6A
Kacper Kurasz 6A
Kacper Sawicki 6 A
Marek Tokajuk 6A
Gabriel Golat 6B
Andrii Hnidenko 6B
Artem Hurskyi 6B
Kacper Szczęch 6B
Wiktoria Zin 6B
Hubert Bogdanowicz 6C
Maksymilian Czaban 6C
Klasy VII-VIII
Jakub Aleksiejuk 7B
Bartosz Matysiuk 7B
Maksym Izotov 7C
Patryk Wasiluk 7C
Daniel Kuczko 8AB
Piotr Wiszniewski 8A
W grupie młodszej turniej rozegrano w 3 grupach.
Wyniki grup turnieju półfinałowego:
Grupa I
Jan Bedkowski – 4 pkt.
Maksymilian Czaban – 3 pkt.
Kacper Szczęch -2 pkt.
Grupa II
Kacper Sawicki 3,5 pkt
Andrii Hnidenko – 2,5
Natan Klimuk- 2,5 pkt
Grupa III
Maciej Wiertel – 3 pkt.
Hubert Bogdanowicz – 2 pkt.
Kacper Kurasz – 1 pkt
Najlepsi zawodnicy rozegrali spotkanie finałowe. Mistrzem klas IV-VI został Maciej Wiertel, wicemistrzem Jan Bedkowski, III miejsce zajął Kacper Sawicki.
W grupie starszych uczniów Mistrzem został Patryk Wasiluk, wicemistrzem Dawid Kuczko, III miejsce zajął Piotr Wiszniewski.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, finaliści poszczególnych grup pamiątkowe medale.
Wszystkim dziękujemy za podjęcia wyzwania i gratulujemy!
nauczyciele bibliotekarze
Uczestniczki kółka plastycznego: Kira Kazimieruk (2d), Gabrysia Jarmoc (2d) oraz Milena Wasiluk (5a) zakończyły warsztaty robienia ludowych pająków. Są to tradycyjne ozdoby ze słomy i bibuły, podwieszane pod sufitami w podlaskich (i nie tylko) chałupach z okazji najważniejszych świąt w roku czy ważnych okoliczności życiowych jak narodziny czy wesela. Warto zaznaczyć, że polskie łapacze snów – pająki ludowe zostały wpisane w 2024 r. na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Magdalena Gryc
Z przyjemnością infomuję, że uczennice naszej szkoły wzięły udział w XIX edycji prestiżowego konkursu plastycznego "AUTOPORTRET", organizowanego przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. Zdolne, młode artystki to: Aleksandra Jefimiuk (6c), Alicja Antoniuk (6c), Małgorzata Nesteruk (8b), Lidia Kuczko (8b), Maria Boruta 7(b), Wiktoria Karpiuk (7b).
Magdalena Gryc
M jak Muzeum - odkryj tajemnice muzealnego świata!
W sobotni poranek 22 marca uczniowie naszej szkoły - uczestnicy projektu Politechnika Białostocka - Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy" brali udział w zajęciach w Muzeum Wojska w Białymstoku.
Marta Łukaszuk
Klasa I „a”, „b” i „c” zostały objęte profilaktycznym, autorskim projektem pt. „POZNAJ, ZROZUM, NIE OCENIAJ!”. Szczególna uwaga została zwrócona na Światowy Dzień Zespołu Downa.
Dzieci zostały zapoznane z dużą porcją wiedzy. Tym sposobem nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, że w naszym organizmie istnieje pewna malutka, wręcz mikroskopijna cząstka, która nazywa się CHROMOSOM. Czasami zdarza się tak, że w dwudziestej pierwszej “parze” są aż trzy chromosomy, o tym trzecim dodatkowym chromosomie mówimy, że jest “nie do pary”. Wtedy występuje zaburzenie genetyczne tzw. Zespół Downa. Dodatkowo zostały zapoznane z ideą Kolorowych Skarpetek, które są synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Na zakończenie zajęć wykonały piękne bransoletki z hasłami tolerancji szacunku wobec drugiego człowieka.
Dzięki pracy nad zwiększeniem świadomości społecznej możemy stworzyć lepszy świat, w którym każdy, niezależnie od swoich różnic, ma szansę na godne i pełne życie – POZNAJ, ZROZUM, NIE OCENIAJ!
Agnieszka Zabrocka – pedagog
Katarzyna Zajkowska – psycholog
Adam Turkowicz – pedagog specjalny
21. 03 to termin, w którym celebrujemy Światowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki.
Nauczyciele, inni pracownicy, a także uczniowie obecni w szkole lub legalnie wagarujący 😉 założyli dwie różne, kolorowe skarpetki, jako symbol akceptacji, tolerancji i wsparcia dla osób z Zespołem Downa ❤️
Tym sposobem pokazujemy, że różni nas tak niewiele, tylko jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
👣 Dlaczego skarpetki?
Ich kształt przypomina chromosomy, a różne kolory symbolizują wyjątkowość każdego człowieka! 💚💛💙
Agnieszka Zabrocka - pedagog
Katarzyna Zajkowska - psycholog
Adam Turkowicz - pedagog specjalny
W ramach lekcji o zdrowiu, uczniowie klasy 2b dowiedzieli się jak o nie dbać, a także co powinni jeść, aby być zdrowym. Wykonali kanapki zgodnie z regułami zdrowego odżywiania, które spożyli na wspólnym śniadaniu.
Paulina Czemerych
Połowa marca, a wiosna jeszcze w uśpieniu. Pojedyncze przebiśniegi, żółte krokusy i pylące leszczyny nieśmiało uśmiechają się do ciepłych promieni słońca. Ale najbardziej zadowolone są dzikie kaczki, które przetrwały mrozy w naszej małej rzeczce Leśnej. Mieszkańcy osiedla przy ul. Lipowej dokarmiali je codziennie suchym chlebem i płatkami zbożowymi. Uratowali im życie. Teraz dzieci z klas 4A i 4B robią to samo, a kaczki wcale nie boją się ludzi. Miły i pożyteczny spacer.
Krystyna Jakoniuk
Jest to na tyle popularny kwiat, że z pewnością każdy dobrze wie, jak wygląda tulipan. Większość gatunków osiąga 10-30 cm, zaś tulipany wysokie dorastają nawet do 70 cm wysokości. Tworzą kępy szerokich, lancetowatych, zielonych liści (z szaro-niebieskawym nalotem), a czasem ciemnymi cętkami i kreskami. Cechą wspólną Tulipa jest kwitnienie w okresie wiosennym. Kwiaty wyrastają na szczytach długich, nagich pędów. Ich barwa i kształt zależą od odmiany, a także grupy, do której należą. Wyróżnia się 15 grup tulipanów (mają jednak wiele podobieństw).
Paulina Czemerych
Uczniowie klasy VI A uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „ Hobbit, czyli tam i … z herbatką”. Każdy przez chwilę poczuł się jak bohater powieści fantasy J. R. R. Tolkiena.
Picie herbaty kojarzy się z odpoczynkiem i domową atmosferą. Sprzyja rozluźnieniu i relaksowi. Może również być pretekstem do ważnych rozmów i płaszczyzną, dzięki której można dyskutować i wymieniać się poglądami. Wszystkie te role herbaty poznał i doceniał Bilbo Baggins - bohater “Hobbita” J.R.R Tolkiena.
Można więc stwierdzić, że niejako od herbaty rozpoczęły się przygody Bilbo Bagginsa. Wspomnienie herbaty, będące namiastką domu w podróży, towarzyszyło mu stale i przypominało o wygodach i cieple domu o okrągłych drzwiach.
Uczniowie podążyli śladami gościnnego Bilbo i zorganizowali kreatywną przestrzeń z herbatą w roli głównej. Zbudowali symboliczne norki, zagospodarowali wnętrza, zadbali o ciekawe rekwizyty i elementy stroju oraz smaczne przekąski do wspomnianej herbaty. Wszystkich opanowała radość tworzenia. Był czas na zabawę i zadania projektowe (zaproszenie, karta menu).
Małgorzata Kozak
7 marca 2025 r. odbyła się gala podsumowująca 20. edycję Wojewódzkiego Konkursu Literackiego ,,Wiersze z szuflady". Nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy, ich opiekunowie i rodzice spotkali się z członkami jury, przedstawicielami instytucji sprawującymi honorowy patronat, darczyńcami i organizatorami konkursu.
Do 24 listopada 2024 r. do organizatorów konkursu wpłynęły 333 prace (każdy uczestnik mógł przysłać tylko jeden wiersz) z 75 szkół województwa podlaskiego.
Jury w składzie:
Zofia Olek-Redlarska, Katarzyna Janowicz-Timofiejew – poetki
Krystyna Gudel, Regina Kantarska-Koper - poetki
Grażyna Knap - bibliotekarka Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Anna Kowalewska - specjalistka do spraw Public Relations
W tym roku Wojewódzki Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady” został objęty Honorowymi Patronatami: Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Uniwersytetu w Białymstoku, Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Fundacji Sąsiedzi.
Patronat medialny - Polskie Radio Białystok.
Przy wejściu na gości czekała mała niespodzianka – ponieważ gala odbywała się przeddzień 8 marca - wszystkie dziewczynki i kobiety otrzymywały od chłopców z Samorządu Uczniowskiego cukierek.
Wszystkich zaskoczyła pani Katarzyna Janowicz-Timofiejew, która wierszem odniosła się do wszystkich 15 nagrodzonych i wyróżnionych utworów uczniów z klas II – IV.
Rozdanie nagród odbyło się w przemiłej atmosferze. Na koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
Najważniejsi uczestnicy tej uroczystości – autorzy nagrodzonych wierszy – po raz kolejny otworzyli przed nami przebogaty świat przeżyć i refleksji. Zaprosili do poetyckiej krainy, gdzie widzi się lepiej i czuje się głębiej.
Antoni Parchotik – wiersz „ Nie lubię jesieni” (kat. uczniowie kl. II – IV)
Hanna Jurczuk - wiersz „ Liść” (kat. uczniowie kl. V- VI)
Serdecznie gratulujemy Laureatom – Uczniom naszej szkoły!
Małgorzata Kozak
Na kółku plastycznym uczniowie wykonali bazie z użyciem gazety i wycinanki.
Paulina Czemerych
Powered by aSc EduPage