- STATUT SZKOŁY 2022
- rozdział II - cele i zadania
- rozdział III - organy szkoły i ich zadania
- rozdział IV- organizacja szkoły
- rozdział V- Nauczyciele i inni pracownicy Szkoły
- rozdział VI- Zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
- rozdział VII - Uczniowie Szkoły rekrutacja, obowiązek szkolny, prawa ucznia, obowiązki ucznia, nagrody i kary
- rozdział VIII- Wewnątrzszkolny system oceniania
- rozdział IX- Oddziały gimnazjalne-skreślony
- rozdział X - Postanowienia końcowe
- Rozdział IXa - Praca szkoły w okresie zawieszenia zajęć
Rozdział IXa - Praca szkoły w okresie zawieszenia zajęć
Rozdział 9a
Praca szkoły w okresie zawieszenia zajęć
§ 81a. 1. W przypadku zawieszenia zajęć w szkole na okres powyżej dwóch dni Dyrektor Szkoły ma prawo do wprowadzenia innej organizacji pracy szkoły, w szczególności organizacji dla uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe oraz przepisami w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Zasady organizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów, ustala Dyrektor Szkoły i zapoznaje z nimi nauczycieli, rodziców i uczniów (dziennik elektroniczny).
- W przypadku prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość szkoła posługuje się w tym w celu przekazywania uczniom materiałów do realizacji tych zajęć, platformą Google Classroom; używanie innej platformy wymaga wcześniejszej zgody Dyrektora Szkoły. W celu zapewnienia skutecznej komunikacji z uczniami dopuszcza się posługiwanie się innymi formami komunikacji elektronicznej, w tym dziennikiem elektronicznym i dostępnymi komunikatorami.
- Organizacja poszczególnych zajęć oraz zajęć edukacyjnych zaplanowanych na dany dzień, a także stosowane formy pracy uwzględniają możliwość kształcenia z użyciem monitorów ekranowych lub bez ich użycia; nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne ustala formę i zakres stosowania przemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia oraz informuje o nich uczniów. Realizacja zadań przez ucznia nie może zagrażać jego bezpieczeństwu.
- Wychowawca przekazuje uczniom loginy i hasła do platformy Google Classroom; uczeń ma prawo do korzystania z dostępnych w ramach platformy Google Classroom ustawień systemowych (typu tło, efekty wizualne), które zapewnią mu poszanowanie sfery prywatności.
- Uczestnictwo ucznia w zajęciach edukacyjnych potwierdza w dzienniku elektronicznym nauczyciel prowadzący te zajęcia po uprzednim sprawdzeniu zalogowania się ucznia na platformie Google Classroom i ustnym potwierdzeniu przez ucznia jego obecności.
- Do zadań i obowiązków Dyrektora Szkoły związanych z zawieszeniem zajęć należy w szczególności:
1) zapewnienie odpowiednich warunków do jak najpełniejszej realizacji zadań szkoły z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i pracownikom;
2) rozpoznanie możliwości dostępu uczniów i nauczycieli do infrastruktury informatycznej, oprogramowania i Internetu, umożliwiających udział uczniów w kształceniu na odległość;
3) ustalenie – w porozumieniu z Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną – potrzeby modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły i razie potrzeby modyfikacja tego programu;
4) określenie we współpracy z nauczycielami:
a) sposobu monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów,
b) ustalenie zapewniających bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom warunków przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz sprawdzianu wiadomości i umiejętności;
c) przekazanie rodzicom, uczniom i nauczycielom informacji o organizacji zajęć w okresie zawieszenia pracy szkoły;
d) ustalenie sposobu dokumentowania przebiegu działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
- W przypadku wprowadzenia kształcenia na odległość nauczyciel określa formy sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów, informuje uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach i przekazuje informacje w tej sprawie drogą elektroniczną uczniom i rodzicom (dziennik elektroniczny, konferencje online).
- Ocena klasyfikacyjna zachowania ucznia w przypadku kształcenia na odległość, poza kryteriami, o których mowa w § 61, uwzględnia w szczególności:
1) przestrzeganie zasad ustalonych przez szkołę w ramach kształcenia na odległość, w szczególności niezakłócanie zajęć oraz dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób, a także nieudostępnianie otrzymanych kodów i haseł;
2) godne, kulturalne zachowanie się, dbałość o kulturę słowa.
- W przypadku zawieszenia zajęć pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest realizowana w formach dostosowanych do możliwości jej sprawowania w formie zdalnej lub na wniosek rodziców – jeżeli to możliwe – może być prowadzona w szkole.
W przypadku zawieszenia zajęć zebrania Rady Pedagogicznej szkoły mogą być organizowane w formie zdalnej.