„Zapamiętajże narodzie:
W waśni zguba,
Siła w zgodzie!”
Powyższe motto przyświecało przedstawieniu historycznemu, które przygotowali uczniowie klas 8a i 8d w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Inscenizacja została zaprezentowana całej społeczności szkolnej 12 maja.
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Daje nam prawa i zawiera obowiązki obywateli, mówi o tym, kto i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój.
W XVIII wieku, wobec szerzącej się anarchii oraz rosnących wpływów państw ościennych, światlejsze kręgi społeczeństwa próbowały uratować Polskę, zwołując Sejm Wielki. Obrady tego sejmu trwały 4 lata: od 1788 do 1792 roku. Zostały zwołane w celu przeprowadzenia szeregu głębokich reform ustrojowych. Punktem kulminacyjnym owych obrad było uchwalenie polskiej konstytucji – pierwszej w Europie, drugiej na świecie.
Dziedzictwo 3 maja stało się faktycznym początkiem opowieści o nowoczesnym narodzie polskim. Prawdziwym momentem triumfu odwagi, rozumu i obywatelskiej miłości.
Uczniowie klas ósmych pokazali fragment obrad sejmu, reakcje ludzi, oczekujących na efekty pracy posłów oraz królewską przysięgę. Scenkę rozpoczynało i kończyło odniesienie do współczesności oraz pytanie – czym dla nas jest konstytucja? Przedstawienie było wzbogacone prezentacją multimedialną. W finale wszyscy widzowie pełną piersią i gromkimi głosami zaśpiewali pieśń „Witaj, majowa jutrzenko!”.
uczniowie klas 8a i 8d wraz z opiekunkami:
Mirosławą Borowską
Joanną Kierdelewicz
Małgorzatą Wiszniewską
