W piątek 15 listopada obchodziliśmy Dzień Patrona - osiemnastą rocznicę nadania naszej szkole imienia króla Władysława Jagiełły. Jak co roku było to wielkie święto całej naszej szkolnej społeczności. Tradycyjnie uczniowie klas pierwszych mieli uroczystość ślubowania, natomiast na uczniów klas starszych czekało wiele różnorodnych atrakcji przygotowanych przez klasy piąte i ósme.
Uczniowie klasy 5a przygotowali krótką scenkę o średniowiecznych rycerzach. Przypomnieli uczestnikom zabawy – uczniom klasy VIIB, IVA i B oraz IIIB i C - obowiązki średniowiecznego rycerza, a także rady dotyczące zachowania się wobec damy serca, także podczas tańca. W czasie pląsów obowiązywały rycerza i damę dworu określone wzorce zachowań. W ciągu stuleci wiele się zmieniło, lecz niektóre zasady okazują się na tyle praktyczne i dodające elegancji tanecznemu spotkaniu, że obowiązują na niejednym balu np. :
Bądź punktualny!
Panowie proszą panie do tańca!
Partnerzy kłaniają się sobie i dziękują za wspólny taniec!
Uśmiechaj się i patrz partnerowi w oczy!
I pamiętaj: POMYŁKA TO NIE KONIEC ŚWIATA!
Od zawsze zdarzali się zarówno tacy, którzy szybko i bezbłędnie przyswajali kroki, jak i tacy, którym szło to gorzej. Po pierwsze: baw się! Po drugie – zatańcz tak dobrze, jak potrafisz!
Po drobnych wskazówkach przekazanych przez uczniów klasy 5a następowały wspólne pląsy, które okazały się świetną zabawą, choć ustawienia, ukłony i podskoki okazały się nie lada wyzwaniem. Brawa dla wszystkich, którzy podjęli próbę przyswojenia kroków i zmierzyli się z tym zadaniem. Wśród uczniów klasy VIIB udało się wybrać mistrzów tańca dworskiego. Okazali się nimi: Aleksandra Plewa i Jakub Kendyś oraz Anna Rusinowicz i Gabriela Kalinowska.
Uczniowie klas 5b i 5d przygotowali dla klas czwartych i szóstych inscenizację historyczną wzbogaconą o prezentację multimedialną prezentującą najważniejsze fakty z życia Władysława Jagiełły. Odgrywający swe role młodzi aktorzy skupili się przy pięknie nakrytym stole i – niecierpliwie czekając na przybycie władcy – oddawali się ploteczkom na temat króla. Można się było z nich dowiedzieć, w jaki sposób i gdzie nasz patron lubił spędzać czas, jakie miał upodobania. Wreszcie ogłoszono przybycie najważniejszego gościa, który uroczyście przywitał licznie zgromadzone pacholęta oraz zacnych biesiadników. Po pasowaniu na rycerza giermka Pawła z Hajnówki zajął miejsce przy stole. Po podaniu potraw i wzniesieniu toastu rozpoczęła się rozmowa na temat wyższości gruszek nad jabłkami, wody nad napojami alkoholowymi oraz sposobów dawania wzorców zachowań poprzez szlachetne czyny. W tym momencie we wspomnieniach pojawiła się królowa Jadwiga i przypomniano legendę o cudach, jakie czyniła jeszcze za życia. Na scenie pojawili się murarze budujący świątynię i sama władczyni, obdarowująca jednego z nich kosztownościami, aby mógł zapłacić za leczenie chorej żony. Pozostawiony przez Jadwigę w kamieniu odcisk stopy wywołuje oszołomienie i zachwyt wszystkich świadków tego wydarzenia. W kolejnej scenie nastąpiła retrospekcja bitwy pod Grunwaldem i spektakularnego zwycięstwa wojsk polskich.
Na zakończenie wylosowani widzowie uczestniczyli w quizie, w którym sprawdzono ich wiedzę na temat patrona szkoły. Była to zabawa zawierająca dużą dozę ryzyka, gdyż za złą odpowiedź lub jej nieudzielenie delikwent otrzymywał na język kroplę średniowiecznej trucizny, zdolnej powalić tura (natychmiast podawano antidotum w postaci pączka lub babeczki…). Oczywiście poprawne odpowiedzi były nagradzane pysznymi słodkościami ufundowanymi przez państwa Wiolettę i Marka Bondaruków.
Uczniowie klasy 5c byli odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie wśród klas drugich, szóstych, 7a i 7c konkursu plastycznego na portret króla Władysława Jagiełły. 5 – 7–osobowe grupy miały do dyspozycji bardzo nietypowe materiały: liście, koraliki, skrawki materiałów, ryż, kaszę… Kreatywność i pomysłowość wykonawców przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów! Portrety okazały się przepiękne i komisja w składzie: K.Adamczyk, M.Downarowicz, A.Sajewicz i M.Szumarska miała problem z wybraniem najlepszych prac.
Wyniki konkursu:
I miejsce – klasa 7a (A.Omielianiuk, A.Wasiluk, Ł.Waśko, M.Zieniuk, M.Gierasimiuk),
II miejsce – klasa 2a (cały zespół),
III miejsce – klasa IIb (cały zespół);
Wyróżnienia: klasy 6a, 6c i 2c
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i słodkie nagrody ufundowane przez hurtownię owoców i warzyw „Mango” oraz firmę „Karmel”.
Uczniowie klas 8a i 8b przygotowali szereg niespodzianek dla swoich młodszych kolegów. Pierwszą atrakcją były średniowieczne salony urody, w których zaprezentowano ówczesne trendy i zaproszono do wykonania wymyślnych fryzur, podkreślających piękno makijaży oraz pielęgnacji dłoni.
Jednocześnie klasy szóste i siódme rywalizowały w Wielkim Teście o Jagiellonach, opracowanym przez klasę 8a na podstawie programu telewizyjnego. Walka była wyrównana, ale udało się wyłonić zwycięzców: uczniowie klasy 7c i 6 c zostali poczęstowani słodkimi szyszkami, a zdobywcy największej liczby punktów z poszczególnych klas otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę „Reszka” oraz dyplomy Nadwornego Kronikarza Króla Władysława Jagiełły.
Po zmaganiach umysłowych zaproszono klasy siódme do rywalizacji sportowej. Turniej rycerski przygotował i poprowadził pan Marcin Sawczyński. Uciech było bez liku.
Ostatnią atrakcją przygotowaną przez klasy ósme były otrzęsiny klas czwartych. Zabawę rozpoczęto od pokonania tunelu ciemności i hałasu, zakończonego przypieczętowaniem zgody na udział w zabawie. Następnie czwartoklasiści rywalizowali w konkurencji karaoke połączonej z tańcem. Kolejny był owocowo-warzywny quiz smakowy i portretowanie swoich wychowawczyń z zamkniętymi oczami. Zabawę finalizowało symboliczne ustalanie przewagi jednej klasy nad drugą poprzez przeciąganie liny, zakończone remisem! Obie klasy spisały się na medal i oficjalnie zostały przyjęte do grona Starszych Dam i Rycerzy Dworu Króla Władysława Jagiełły. W nagrodę za odwagę uczniowie otrzymali dzban miodu w postaci cukierków i lizaków ufundowanych przez firmę wyrobów cukierniczych „Karmel”.
Atrakcjami, zabawami, quizami, tańcami i inscenizacjami wypełniliśmy niemal cały dzień, zapraszając do nich wszystkich uczniów naszej szkoły. Zwieńczeniem tegorocznego Dnia Patrona była ogólnoszkolna dyskoteka, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
Organizatorzy: uczniowie klas piątych (wych. J.Kierdelewicz, A.Jakimiuk, M.Borowska, M.Szumarska) i klas ósmych (wych. M.Wiszniewska, I.Wasiluk)