Tradycyjnie w naszej Szkole przełom września i października przebiega pod znakiem propagowania korzyści wynikających z uczenia się języków obcych. Poznając inne języki, poznajemy lepiej i swój język ojczysty. Nie chcemy aby mówiono, że uczniowie dwójki uczą się kilku języków i najlepiej wychodzi im... milczenie w tych językach. Znajomość języków obcych i kultury innych krajów wzbogaca, pozwala na komunikowanie się z ludźmi z innych krajów, rozumienie realiów życia w tych krajach, umożliwia nam słuchanie piosenek ze zrozumieniem, oglądanie filmów bez lektora itd.
Od 26 września, który jest znany od lat jako Europejski Dzień Języków lub Dzień Języków Europejskich, w podstawówce i gimnazujm miały miejsce różne ciekawe inicjatywy. W tym roku nauczyciele języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, białoruskiego i uczniowie bawili się ucząc i uczyli się bawiąc na lekcjach językowych, zajęciach dodatkowych, w świetlicy szkolnej. Sprawdzaliśmy i wzbogacaliśmy nasze kompetencje językowe, wiedzę kulturową w różny sposób. Nauczyliśmy się piosenek w języku rosyjskim (Komputerowy wirus), po białorusku zaśpiewamy Wietliwyja Slowy, w 5 językach zaprezentujemy Panie Janie, zarapujemy School Rules. Na lekcjach uczniowie oglądali prezentacje multimedialne o Wielkiej Brytanii, o królewskiej rodzinie Windsorów, z ciekawostkami związanymi z Rosją i Białorusią.
Słynna myśl Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem przyświecała pogadankom o językach gdzie uczniowie m.in. porównywali przysłowia polskie, rosyjskie, angielskie. Świetnie się również bawili tongue twisterami, skorogoworkami, czyli łamańcami językowymi po rosyjsku, niemiecku, angielsku, białorusku. Porównując je mogliśmy empatycznie stwierdzić, że język polski nie jest łatwy do opanowania przez cudzoziemców. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę językowo-kulturową w quizach przygotowanych przez nauczycieli. Wyłonione zostały zwycięzkie grupy, posypały się nagrody w postaci ocen.
Uczniowie klas III gimnazjum 26 września roczpoczęli całoroczną pracę na edukacyjnej platformie językowej Duolingo. Powodzenia!
Uczniowie klas II, III i IV SP zaprojektowali strony tytułowe swoich zeszytów do angielskiego na podstawie pogadanek o welkiej Brytanii. Na pamiątkę po EDJ będą plakaty na temat symboli związanych z krajami, języków których się uczymy oraz pomoce dydaktyczne np. talice gramatyczne, użyteczne zwroty. Najpiękniejsze i najciekawsze plakaty i projekty można podziwiać na korytarzu szkolnym i w salach językowych.
Zapraszamy do galerii zdjęć gdzie uwieczniliśmy językowe momenty.
See you next year! До встречи в спедующем году! Do zobaczenia w przyszłym roku!
Wasi kochający nauczyciele języków obcych!
Ewa Iwaniuk,Ania Bowtruczuk,Kasia Adamczyk,Kasia Kacprzak,Iwona Sadowska -Łomaszkiewicz,Ala Jakimiuk,Anetta Mackiewicz,Janek Wasiluk,Ania Hempel-Łapińska.
Relację sporządziły AH-Ł IS-Ł.