W naszej szkole na przełomie lutego i marca odbyły się zajęcia profilaktyczne z okazji Bezpiecznego Dnia Internetu, które były realizowane dzięki wsparciu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Każda klasa 1-3 oraz 4-8 zrealizowała interaktywne zajęcia online mające na celu zwrócenie uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci. Wydarzenie Dzień Bezpiecznego Internetu powstało w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej z myślą o promocji bezpiecznego korzystania z internetu.
Główne cele Dnia Bezpiecznego Internetu to:
Edukacja: Zachęcanie do zdobywania wiedzy na temat bezpieczeństwa online i bezpiecznego internetu, w tym świadomego korzystania z sieci web, rozumienia zagrożeń i rozpoznawania sytuacji ryzykownych.
Promowanie bezpiecznych praktyk: Wskazywanie na konkretne środki i strategie, które pomagają w zminimalizowaniu ryzyka związanego z korzystaniem z zasobów internetowych.
Budowanie świadomości: Podkreślanie znaczenia świadomości i rozmów na temat bezpieczeństwa online zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
Klasy 1-3 podczas lekcji poznały bohaterów projektu Sieciaki.pl – drużynę Sieciaków walczącą ze złymi Sieciuchami pt. „Kto jest po drugiej stronie?” Dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia wiążą się z kontaktami online i poznały zasady bepieczeństwa dotyczące komunikacji w sieci.
Klasy 4-8 również mogły zwiększyć swoją wiedzę i podjąć działania w kierunku zapewnienia sobie ochrony w internecie. Na jednej z prelekcji uczniowie mogli zapoznać się ze zjawiskiem tzw. fake newsa oraz skorzystać z konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w internecie. W trakcie innej lekcji tematycznej uczestnicy przypomnieli sobie, czym jest przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza, jakie przybiera formy i jakie mogą być jej konsekwencje dla osób doświadczających, świadków i sprawców. Przedstawiono mechanizmy eskalacji przemocy oraz strategie skutecznego reagowania i przeciwdziałania. Prowadzący wskazali również, gdzie szukać pomocy i jak budować bezpieczne, wspierające środowisko.
Agnieszka Zabrocka