Prezentacja projektu gimnazjalnego p.n. „WYŁĄCZNIK SCHODOWY”
Każdego dnia wielu ludzi korzysta z wyłącznika schodowego, najczęściej w domach piętrowych, ale tak naprawdę niewielu potrafi wyjaśnić jego zasadę działania. Uczniowie z klasy IIA gimnazjum (obecna klasa III) wybrali ten temat z ciekawości. Projekt ten posłuży wielu pokoleniom uczniów interesujących się techniką i elektrycznością. Bez pomocy rodziców, trudno byłoby zrealizować projekt w takiej formie, ponieważ wymagał on użycia materiałów, które należało kupić i obrobić na specjalistycznych maszynach.
Przed przystąpieniem do realizacji projektu postawiłem uczniom pytanie kluczowe: „Jaką rolę odegra ten projekt w waszym przyszłym życiu?” Odpowiedź na to pytanie jest wieloetapowa i mimo zrealizowania projektu, rola jaką odegrał ten projekt wciąż trwa i będzie trwać jeszcze długo.
Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do pracy nad projektem. Opracowali proces technologiczny, na podstawie którego realizowali założone cele.
Jako opiekun, czuwałem nad systematycznością konsultacji, ich merytorycznością i poprawnością wykonania projektu pod względem bezpieczeństwa. Uczniowie z rodzicami dbali o estetykę wykonania i funkcjonalność poszczególnych podzespołów. Dla nich, to też było coś nowego i być może po części spowodowało ich entuzjazm i oczekiwanie rezultatów. Na co dzień uczniowie zajęci są nauką, a na praktyczne działania jest za mało czasu na pojedynczych jednostkach lekcyjnych. Dlatego zajęcia pozalekcyjne są pożyteczną formą doskonalenia uczniów.
PODSUMOWANIE PROJEKTU
Prezentacja projektu odbyła się 6 grudnia 2012 roku o godzinie 14.00 w sali 44. Uczniowie oprócz schodów z wyłącznikiem, wykonali również miniaturę urządzenia do pokazów lekcyjnych, a także prezentację multimedialną ze schematem ideowym i zasadą działania.
Komisja w składzie:
Dyrektor szkoły: mgr Adam Jerzy Chudek,
członkowie: mgr Małgorzata Kordecka
mgr Marta Łukaszuk
uczennica Magdalena Micewicz
wysoko oceniła pomysłowość i funkcjonalność projektu.
Na prośbę Pana Dyrektora uczniowie zgodzili się pozostawić swój projekt dla celów edukacyjnych.
Po przeprowadzeniu projektu, uczniowie uwierzyli w swoje możliwości, wzbogacając swoje doświadczenie w wielu dziedzinach. W ich działaniu były jasno sprecyzowane cele, poparte nowoczesnymi metodami nauczania.
Nowoczesna forma oceniania kształtującego „NaCoBezu” pomagała całemu zespołowi pokonywać kolejne etapy projektu, dążąc do zrealizowania celu głównego, czyli wykonania projektu, jego funkcjonalnego działania i efektownej obrony przed komisją szkolną. Mimo wielu przeszkód w pozyskaniu materiałów, efekt końcowy został osiągnięty i okazał się sukcesem.
Osobiste odczucia uczniów, rodziców, opiekuna projektu
i członków komisji są niewątpliwie pozytywne. Uczniowie z pewnością, bardziej odważnie będą uczestniczyć w wielu przyszłych przedsięwzięciach i działaniach.
Projekt nie był zbyt skomplikowany, ale czasochłonny, o dużym stopniu trudności pod względem technicznym i co najważniejsze bardzo interesujący.
Podsumowując całe przedsięwzięcie jestem bardzo zadowolony, że uczniowie pod moim kierunkiem potrafili zaangażować rodziców i wspólnie z nimi stworzyć dzieło, które spełnia swoją funkcję poznawczą, kształcącą i wychowawczą dla społeczności szkolnej.
Uczniowie realizujący projekt:
1. Dawidziuk Emil
2. Bołtryk Dawid
3. Nazaruk Kamil
4. Grygoruk Marcin
5. Czałdyszkin Łukasz
6. Czałdyszkin Marcin
Opiekun projektu mgr Jan Wasiluk