85 lat temu prawie 22 tys. polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit.
13 kwietnia 1943 r. Niemcy poinformowali o odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu.
Rosjanie dopiero w kwietniu 1990 r. uznali swoją odpowiedzialność za zbrodnię. W roku 1992, na polecenie ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna strona polska otrzymała kopie dokumentów dotyczących zbrodni, w tym wspomnianej tajnej decyzji politbiura z 5 marca 1940 r. Rosja wszczęła nawet śledztwo, które zakończono jednak w 2005 r. uznając, iż mord na polskich jeńcach nie był ludobójstwem, lecz „zwykłym” przestępstwem, które uległo przedawnieniu.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzimy 13 kwietnia i został on ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r. Upamiętnia on ofiary zbrodni katyńskiej.
W dniach 10-16 kwietnia klasy siódme i ósme na lekcjach historii poruszały temat Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie zapoznali się z przygotowaną prezentacją multimedialną, obejrzeli film pt. "Katyń" oraz każdy otrzymał wklejkę zawierająca najważniejsze informacje dotyczące tej strasznej zbrodni.
Do końca kwietnia wywieszona jest gazetka historyczna w szkolnej gablocie na parterze szkoły. Zachęcamy do chwili refleksji... Niech pamięć o przeszłości, o tych, którzy zostali zamordowani w katyńskim lesie, będzie dla nas wszystkich lekcją patriotyzmu, szacunku i wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili życie za Ojczyznę.
Marta Łukaszuk
Anna Wawreszuk