• KARTKI Z HISTORII NASZEJ SZKOŁY (6)

• O ZAPOMNIANEJ BRAMIE

Czy pamiętacie z lekcji historii definicję źródła historycznego? Definicja określa, że źrodła historyczne to wszelkie zachowane ślady działalności człowieka. Takie "ślady" pozwalają odtworzyć przeszłość wydarzeń, miast, ludzi. A maleńki fragment historii naszej szkoły może przypomnieć "zapomniana" brama, którą zapewne codziennie mijacie.
            Dzisiaj ta brama jest częścią ogrodzenia, ponieważ nikt jej nie zdemontował, gdy przestała być potrzebna. Jednak przez wiele lat była główną bramą wjazdową. "Mała" sala gimnastyczna i budynek z salami dla klas I-III został dobudowany, kiedy zaczęło powstawać Osiedle Lipowa i trzeba było przyjmować coraz więcej uczniów. A do tego czasu naszą szkołę tworzył duży 3-piętrowy budynek z wjazdem po prawej stronie od głównego wejścia. Pewnie ciekawostką dla Was będzie to, że w szkole były dwa mieszkania. Dzisiaj jedno z nich jest świetlicą na parterze, a drugie zostało przebudowane na pomieszczenia kuchni szkolnej. I wyobraźcie sobie - początkowo w kuchni był piec kaflowy, na którym gotowano obiady!
            Tak oto jedna zapomniana brama uchyliła cząstkę historii szkoły.

Nela Szczuka (KONIEC)

Do innych ciekawostek o naszej szkole prowadzi link